Kollased munad?

Postita vastus

Smailid
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BB-kood on SEES
[img] on SEES
[flash] on VÄLJAS
[url] on SEES
Smailid on SEES

Teema ülevaade
   

Laiendatud vaade Teema ülevaade: Kollased munad?

Re: kollased munad?

Postitus Postitas õnnetu » Reede Juun 02, 2017 12:53

nii minulgi mitu taime hingusele läinud, ostetud eelmisel suvel, kevadel taim üles ei tõusnud, kaevasin üles ja all kollased munad. Mõne muna sees oli puruks litsudes näha imepisike hall vingerdav uss, seega tegu pole kindlasti väetisega. Kas sain ostes kaasa või on kodumullas, paraku ei tea. Taime all elutsesid veel mingid kollased ja pruunid sajajalgseid või kõrvaharke meenutavad elukad.

Re: kollased munad?

Postitus Postitas » Esmaspäev Apr 23, 2012 13:36

Neid juure-ümarusse (nematoode) on ikka väga palju liike, ka kartuli-kiduussid.
Pange otsingusse root-knot nematode ja võite uurida kellega ja millise taime kahjuriga tegu ja kuidas võidelda. Üldiselt kui olete need oma aeda puude-põõsastega toonud, siis on neist lahti saada üpriski lootusetu tegu.
Kuna kirillitsat see Joomla keskkond ei tunnista, panen venekeelt paremini arusaajatele lingi http://www.google.ee/search?q=%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D1%8B%D0%B5+%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%8B%D0%B5+%D0%BD%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B4%D1%8B&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:et:official&client=firefox-a

Olen siin kümneid kordi korranud:
ERANDITULT KÕIK TAIMED, ISTIKUD VÕI SIBULAD, MIS OMA AEDA TOOTE, ENNE MAHAPANEKUT VÕI ISTUTAMIST HOITKE NEID DESOVANNIS 15min -1 tund, oleneb mida kajurite- haiguste tõrjeks kasutate ja kas tegu (lille)sibulate või juurtega.

Kordan veelkord - KÕIK, isegi kui saate oma parimalt sõbralt, kelle aiataimed lausa pakatavad tervisest. Kuigi ei saa ühtegi aeda igasugu kahjuritest-haigustest steriilsena hoida, eks levivad igasugu pahalased nii lindude, näriliste ja ka tuulega, võite vähemalt oma südametunnistust rahustada, et süüdi pole teie teadmatus ega laiskus ;)

Re: kollased munad?

Postitus Postitas marta » Pühapäev Apr 22, 2012 23:57

Palju aega on mööda läinud, aga pole olnud suve, kus mõni tuttav poleks avastanud kiratseva ja sureva taime alt siin eespool kirjeldatud kollaseid mune ja peaaegu olematuks õgitud juureriismeid.
Minul enam pole juhtunud, sest kõigi hangitud taimede juurepall saab lahti leotatud ja puhastatud igasugusest kollast värvi kraamist, mis sealt leida (ja päris tihti on leida). Kui Osmocote, siis olgu juba mu enda käega otse pakist pandud Osmocote.
Siiski oleks jätkuvalt väga huvitav teada, mis elukas see on.
Netis tuulates leidsin, et on suuri sarnasusi kartuli-kiduussi munadega:
http://www.sciencephoto.com/media/139385/enlarge
http://www.aardappelpagina.nl/explorer/pagina/aanemcyst.htm

Ainult, kui loogiline see on, et kidu-uss roniks ka igasugu muude taimede, sh okaspuude alla? Ja mu ema avastas täna neid kolooniaid oma viimasel aastal kiduvate rodode alt, mis juba ammu tal aias kasvavad. Ei ole tore.

Re: kollased munad?

Postitus Postitas kaie3 » Teisipäev Mai 22, 2007 15:55

;) justkui jürgen veberi käsi oleks mängus - liigutab kollaseid munasid ühest kohast teise

Re: kollased munad?

Postitus Postitas giina20 » Teisipäev Mai 22, 2007 15:46

minul ka natuke kogemust. kõigepealt leidsin munad kalifornia ebaküpressi mullast. istutasin taime ümber ja kookisin munad välja. ära ma neid ei lõhkunud, vaid panin karpi, aga seal kuivasid nad ära ja läksid ise lõhki. ok,,võibolla väetis, aga mida ma ei tea, seda ma ka enda aeda ei taha.
kui panin kevadel suvikud kasvama polnud mullas mitte midagi. suvikud kasvasid täpselt selle ebaküpressi kõrval ja nüüd kui ma hakkasin neid välja istutama, siis oh imet, need kollased munad olid ka sattunud sinna suvikute mulda. ja küsimus ongi-kas väetis liigub ise ja paljuneb?
kuidagi väga kahtlane:S

Re: kollased munad?

Postitus Postitas trumm » Teisipäev Mai 22, 2007 15:08

mde, kui taime potist välja võtate ja tal on juured pusas potikujuliselt, siis tuleb need juured kasvõi väheselgi määral lahti harutada. kui taim niisama mulda torgata, sii svõib juhtuda, et juured jäävadki sinna sissepoole hunnikusse ja taim sureb.

Re: kollased munad?

Postitus Postitas grete » Teisipäev Mai 22, 2007 12:06

Mina leidsin ka ühest potist selliseid ja see oli küll väetis. Arvan ka, et kui taim kiratseb või lausa hukub, siis on põhjus ikka tema kasvutingimustes - sobimatu kasvukoht ja pinnas, vähene või liigne vesi jne.

Re: kollased munad?

Postitus Postitas Kant » Teisipäev Mai 22, 2007 12:00

PS. Mis puutub nt orhideede potist selliste terade leidmisse, siis praeguseks on saadaval juba hulk erinevaid väetisi eri liikidele, mis kõik sarnastes terades ja enamasti ka kõigil peal kirjas, et Osmocote. Kest neil üks, aga sisu on erinev!

Re: kollased munad?

Postitus Postitas Kant » Teisipäev Mai 22, 2007 11:43

Kui kellelgi on probleeme Hansaplantist või ka mujalt saadud "ussimunadega", siis võib fotosid ka minule meilile saata (meesmetsast@gmail.com).

Tegu on ilmselt osmocote väetisega. Tõesti, see on veidi teistsugune, kui tavakasutajale saadaolev, sest puukoolis kasutatav on teise tootja oma ja seda ostetakse ämbritega tervete aluste kaupa.

Mis puutub sellesse, et osad lähevad litsumisel katki ja teised mitte, siis alles hiljuti potti pandud väetisekapsel on kivikõva, seda ei jõua näpuvahel katki pressida. Kuna väetis vabaneb kapslist pikaajaliselt, siis asendub see enamasti kastmisveega, mis läbi kapsliavade sinna sisse tungib. Lõpuks jääbki alles ainult kest, mille saab sõrmede vahel väga kergelt katki litsuda. Tühi kest säilib mullas üsna pikka aega.

Väetist doseeritakse kahte moodi. Kasutatakse koonuseks kokku pressitud kapsleid, mis lihtsalt poti pinnal substraati pressitakse. Enamasti laguneb see aja jooksul koost ja väetiseterad valguvad laiali. Teise variandina kasutatakse kokku pressimata kapsleid, mida doseeritakse mulla sisse kas segades või hiljem mulda auku torgates ja auku kallates. Sellist varianti, et keegi saaks väetist liialt palju või koguni surmavas koguses, ei saa olla, kuna kogused on erinevad nii liigiti kui ka taime suuruse järgi ja väetamine igati kontrolli all.

Nii Eestis kasvatatud kui ka sissetoodud taimedel ei esine kahjurit, kelle munad oleksid samasugused osmocote väetise kapslitega. Sarnaseim neile on teo muna, kuid see on valge, mati pealispinnaga ja valguse käes läbipaistev. Kui taime juurtel on ämblikulaadsed putukad, on ilmselt tegu villtäiga, mis sissetoodavate taimedega tihti levib, nagu ka kedriklest. Villtäi on enamlevinud okaspuudel. Eriti meeldib neile mägimänd, kanada kuusk 'Conica' ja nulud. Oma elutegevust alustabki juurtel, seejärel ronib ka taime maapealsele osale. Osmocote väetise kapsel on enamasti hele- kuni tumekollane, hiljem pleegib heledamaks.

Kui inimesel surevad kõik ühest kohast ostetud taimed, on väga suure tõenäosusega viga taime istutusjärgses hoolduses, mitte nende kasvatajas. Alati tasub tulla hukkunud või kahjuritega taimega ostukohta tagasi ja oma mure ära rääkida, sest ainult nii on võimalik leida probleemidele lahendused!

Re: kollased munad?

Postitus Postitas hq » Teisipäev Mai 22, 2007 10:40

Ei ole mingi spetsialist, aga igaüks, kes kahtlase muna leiab, võiks teha ise lihtsa katse: torgata see katki ja panna sipelgapessa - kui ära süüakse, on midagi lihalist, kui aga puutumata jääb, on keemia, st väetis...

Üles