Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postita vastus

Smailid
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BB-kood on SEES
[img] on SEES
[flash] on VÄLJAS
[url] on SEES
Smailid on SEES

Teema ülevaade
   

Laiendatud vaade Teema ülevaade: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas passer urbanus » Kolmapäev Mär 07, 2007 23:30

aga rõõm kuulda, et see "geenjuse" legitiimsus linnalegend on - mulle küll üks noor kolleeg väitis, et talle kohe koolis õpetati ... mind see kohe häirib

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas passer urbanus » Kolmapäev Mär 07, 2007 23:19

vat ma nüüd ei mäleta neid keeleteadlaste nimesid, kes 20ndate alul selle š (katusega s) ja sh pärast kaklesid. see katusega s (ja z) esineb ju ainult võõrsõnades ja -nimedes (vene päritolu!) - see on eesti keeles olemas selle pärast, et vene keeles ka olemas on ja et selle ühe keelemehe meelest meil seda sellepärast kohe kangesti vaja oli - teine keelemees jälle leidis, et sh ajab piisavalt hästi asja ära ning pole vaja vene pärast küll mingit jama teha ...

ma ka arvutis eelistan sh ja käsitsi lihtsalt ei kirjuta (ainult allkiri ja numbrid)

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas Ainekas » Kolmapäev Mär 07, 2007 19:08

Mygri, kus foorumis sina küll ringi jalutad, et niisuguseid arutlusi trehvad lugema?

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas kassijagaja2 » Kolmapäev Mär 07, 2007 10:34

vot just mygri, see sinu viimane lõik, seda unustasingi enne mainida. arvutis on õigete tähtede saamine sageli probleemne, aga paberil ikka jah tähtedele katused peale :)

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas mYgri » Kolmapäev Mär 07, 2007 10:14

Ma kahtlustan küll, et see seadustatud geenjuse-varjantide jutt üks suuremat sorti linnalegend on, mis otsapidi ka meediassse jõudnud ja läbi selle kurjalt ära kasutatud... :) Mul tõusid ihukarvad püsti, kui sattusin juhuslikult mingit foorumit lugema, kus tõsimeeli arutati, mitme t-ga ikkagi "mõttetu" tuleb kirjutada :D Kõige arusaamatum minu jaoks on see, et tegelikult ei häälda ju keegi "mõtetu"... Proovin nii ja naa, aga ei oska kuidagi seda nii välja öelda :D

Aga ð (AltGr+ s) asemel on lihtsalt tehniliselt otsarbekas elektroonilises tekstis sh kasutada. Tarkvara ja standardite mitmekesisuse tõttu kipub enamus eksootilisi häälikuid pahatihti hiina keeleks muutuma. Paberile kirjutades küll sellist varianti kaaluma ei hakkaks. :)

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas kassitapp » Kolmapäev Mär 07, 2007 09:51

To pu

Kui 1999. a ÕS-is oli sõnade akvaarium ja muuseum juures hääldusvariant muus-jum ja akvaar-jum, siis arvasid ka paljud, et see on nende sõnade lubatud kirjapilt!

IRW

See sinu "geenjus" läheb samasse patta. Tavaline kirjaoskamatus, ei midagi muud.

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas kassijagaja2 » Kolmapäev Mär 07, 2007 09:38

ma vaatasin online-ÕSist praegu seda "geeniust", sest ma polnud kuulnudki, et j-ga lubatud oleks. Online-versiooni järgi on ikka klassikaliselt i-ga.
minu meelest, kuna paljusid keelereegleid on õgvendatud, kasutavad paljud inimesed seda lihtsalt nõmedalt ära, tuues selle oma kirjavigade põhjendamiseks. alati on ju hea öelda, et jah, ÕSis seda veel polem, aga ma kuulisn raadiost/nägin telekast/ lugesin lehest, et nüüd võib nii ka. vähemasti mina olen selliste asjadega kokku puutunud.

ja üldiselt ma olen väga nende uuenduste ja järeleandmiste vastu. no kui "peale" tähendab üht asja ja "pärast" teist, siis kuidas sa järsku ütled, et nüüd võid pärast-situatsioonis mõlemat kasutada.
või "õigesti" ja "õieti". mul oli muidugi põhikoolis väga klassikalembene eesti keele õpetaja ning filoloogidest vanemad pole ka kuigi suured uuenduste sõbrad, eks sealt on see mullegi külge jäänud.

aga eks see on vist paratamatus, et neid järeleandmisi tehakse veel ja veel ... ma tahaks vaid loota, et päris jaburustesse ikka ei laskuta ja mingid reeglid jäävad ikka kehtima. selles mõttes, et mõnelt kohalt on keeleuuendused ju väga teretulnud - mu meelest oleks päris keeruline ja tülikas kirjutada samamoodi nagu sõbrad jannsen ja jakobson ja koidula ja tõnisson jms ärkamisaegsed tegelased. et sealt edasi on arenetud, see on tore. ja võib-olla sajand ja natuke peale hiljem mõni plika loeb seda, mis praegu kirja pandud ja on ka väga rahul ja rõõmus, et suurepärane progress on toimunud.

nii et pika joru kokkuvõtteks: eks see uuendustega kaasaminemine suhtumise asi ikka ole. ma oma lähedasi üritan küll mõjutada veidigi (minu jaoks) traditsioonilist keelt kasutama, aga sellest, kui kusagil keegi pooltuttav või suisa võõras kõneleb nii nagu varem keelatud, aga nüüd lubatud, ei tee eriti välja. varem tegin ja läksin selgitama, aga mis sest kasu, vanemad kodanikud näiteks niikuinii eriti hõlpsalt ümber ei harju.

oi jah, aga nüüd tõmban otsad kokku, sel teemal ju võibki rääkima jääda :)

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas passer urbanus » Kolmapäev Mär 07, 2007 00:36

"point taken" - tahtsin tüli norida, aga ei tulnd välja ... minu "point" oli selles, et las need reeglite tegijad teevad oma reegleid, elu läheb omasoodu ja reeglite tegijad kuuldavasti seadvat tasahilju ennast elu mööda ... kui ma 12 aastat keelt õppisin, kakskend aastat tagasi, siis räägiti, et tuleb "geenius" kirjutada, nüüd aga pidavat täiesti korrektne olema "geenjus" ... sa peaks paremini teadma ...
samuti on mulle paremini meelt mööda "sh" kui "š" (siis katusega s).
et siis elu läheb sedasoodu, et "vabandame"-st saab "vabandage" (või vastupidi, aga päeva lõpuks päris nõus su arutluskäiguga - venekeeli näituseks on tõlge minu jaoks arusaamatult selge ja mulle ebamugavaid olukordi tekitanud - "izinjaju" vs. "izvinjaite").

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas kassijagaja2 » Kolmapäev Mär 07, 2007 00:08

omast meelest ma jah, suurel määral tean, milline on õige eesti keel, sest, olgu see puine või labane või mis iganes, ma tuginen oma keelekasutuses keelereeglitele.
ma leian, et ilma reegliteta ei saaks ükski keel eksisteerida ja seepärast ma austan ja järgin neid.
ma usun, et mingi mõte on kõigel sellel keeleteadusel, mis aegade jooksul kirja on pandud, ma usun, et mingi mõte on sellelgi, et kaksteist aastat on eesti keel eesti riigi üldhariduskoolis kohustuslik ja seal õpetatakse keelt just kindlate reeglite järgi, tuginedes kõikvõimalikele erinevatele erialastele õpikutele ja käsiraamatutele.

oma töös ja teinekord kas või igapäeva kirjakeeles kasutan ma häbenemata ÕSi, sest minu jaoks on kirjavead piinlikud. muidugi ma teen neid, sest kuigi mul on hea keeletunnetus, pole mul siiski vastavat haridust, aga igapäevaselt olen eesti filoloogidest ümbritsetud ja ei taha neile alla jääda.

stiili ma foorumites küll labastan teinekord väga jõhkralt - alustan, nagu siingi, lauseid väiketähega, kasutan slängi ja lühendeid jms. aga ma tean selle kõige taustal, et kui vaja oleks, kirjutaksin ma sildile "vabandage", mitte "vabandame" :)

Re: Vabandame! Ainult registreeritud kasutajad...

Postitus Postitas passer urbanus » Teisipäev Mär 06, 2007 23:42

sa siis tead milline ÕIGE eestikeel on?

Üles