Metsa istutamine

Postita vastus

Smailid
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BB-kood on SEES
[img] on SEES
[flash] on VÄLJAS
[url] on SEES
Smailid on SEES

Teema ülevaade
   

Laiendatud vaade Teema ülevaade: Metsa istutamine

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas 205d » Kolmapäev Jaan 18, 2012 22:44

Tere

Tänud vastuste eest. Kuivendamist esialgu plaanis pole( käib rahaliselt üle jõu lihtsalt ). Pajuvõsa, õigemini põõsad, on juba nii vanad, et langevad maha, selline käsivarrejämedune. Tegelikult kui üks põõsas likvideerida, siis on kohe palju vaba maad tekkinud. Minu plaan on järkjärgult seda paju elimineerida, lähedusse istutada mõni kvaliteetsem puusort ja siis edaspidi trimmeriga seda uut tärkavat pajuvõsa kontrolli all hoida ning loodetavasti mingil ajal siis uus puu tõrjub paju välja:) See on minu enda teooria:) Praegu tegelen puhastamisega- murdunud ja kuivanud puud lõikan kütteks, samuti igasuguse toominga elimineerin( äkki on halb mõte?). Tahan lihtsalt, et tulevikus oleks üks väike tükike metsa, kus jalutada ja lihtsalt looduse ilu nautida. Loomulikult saan ma aru, et mets ei kasva üleöö, kuid juba praegu on seal mõned päris parajad kased, läbimõõt mõnel lausa 40-50 cm ja korraliku jämedusega musta leppa ning tavalist leppa.

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas Peeter » Esmaspäev Jaan 16, 2012 21:15

205d-le:
Kardan, et peamiseks probleemiks kujuneb pajudest lahtisaamine. Ei oska midagi paremat pakkuda kui kevadel värskete kändude ülepintseldamine üsna kange Roundupiga. Juurimine vist on teostamatu, ja niisama saagimisest pole vähimatki abi. Edasi - mida Sa saada tahaksid: kas liigirikast metsa, puisniitu või (metsa-)parki? Kas võõrliikidega või ilma? Kui Sa neile küsimustele vastuse välja oled mõelnud, saame asja üle edasi arutleda.

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas alma » Pühapäev Jaan 15, 2012 13:41

kas seda maad mitte kuivendama ei peaks? natuke maaparandust tegema mõne kraavi abil või kuidagi?

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas 205d » Reede Jaan 13, 2012 22:19

Tere

Mul ka küsimus metsa istutamise kohta. Olukord on nimelt järgmine, et on selline madalam maatükk( ligiduses järv ), kus vanasti oli heinamaa ning nüüd on sinna peale kasvanud päris jäme pajuvõsa. Muudest puudest vaatan, et kõige rohkem esineb kaske. Pinnas on kohati päris pehme, nii et jalg vajub sisse, ometi sai kunagi seal heina tehtud, et juskui vanasti oli kuivem. See selleks. Igatahes tahaks selle paju asemele istutada midagi muud. Mis puusorte soovitate ja kas istutada võib niimoodi, et kaevan näiteks kuskilt mingi kasvamaläinud puuvitsakese üles ja istutan siis teises kohas maha. Kuidas tammele selline pehmem ala sobib? Ühesõnaga, soov on erinevaid puusorte kasvama panna , et tulevikus oleks ilus vaadata. Pindala ca 0.9 ha.

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas kadri11 » Teisipäev Jaan 13, 2009 22:07

Tere.

Selline küsimus, et jõulude aeg sai kuuse oksad tuppa toodud ja oh imet kuuse okstele hakkasid uued noored oksad kasvama. Kas nende noorte okste istutamisel võiks uus kuusk kasvada?

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas Peeter » Teisipäev Sept 11, 2007 19:58

Ei soovitaks praegu seda asja ette võtta, ootaks pigem ära selle aja, kui lehed on langenud ja puud talvepuhkusele asunud. Tegelikult pole hilissügisesel ja varakevadisel istutamisel mingit vahet. Mullapall pole oluline, kui juuri kuivada ei lasta. Suurema hulga puude korraga väljakaevamise jaoks oleks parim uduvihmane ilm. Kui sellist võtta ei ole, soovitaksin puud juuripidi kilekotti toppida või nad niiske riide/paberiga kinni katta.

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas vee » Esmaspäev Sept 10, 2007 10:21

Aga kui ma soovin võserikust kaevata välja noored kased ja istutada ümber(sissesõidutee äärde), on's praegu normaalne aastaaeg selliseks tegevuseks või on parem varakevadet oodata. Millele tähelepanu pöörata? Peaks võtma suure juurepalliga või pole see nii oluline?

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas lipelgas » Esmaspäev Jaan 22, 2007 13:09

ka paar korda käinud metsa istutamas, rohkem nagu lõbu pärast. ja käis see ikka selle "labidas maha, kangutada, taim tekkinud prakku, labidas välja ja kannaga muld kinni" meetodiga. kahe peale kolm ämbritäit paljasjuurseid taimi (ei oska enam mäletada, palju neid sinna mahtus) oli ikka selline kerge jalutuskäik, mis ei pannud küll kätt ega kaela valutama.

jõudu igatahes ja tõeliselt hea mõte oma sünnipäeva niimoodi sisustada!

Re: metsa istutamine

Postitus Postitas kunksmoor » Esmaspäev Jaan 22, 2007 12:20

Hästi kommenteeritud teema, ent praktikuna ei saa mitte vaiki olla.

Nimelt on eelnevatel aastatel muuhulgas ka paljasjuurseid kaski ja vahtraid hulgim istutatud ja oma kogemusest võin küll öelda, et kõige parem aeg istutamiseks on kevadel NII VARA KUI VÕIMALIK ehk siis VÕIMALIKULT KIIRELT PEALE KELTSA MINEKUT (või isegi keltsa peale, aga nii hakkavad käed istutades külmetama), siis on kasvamamineku protsent 100 ringis.
Möödund kevadel sai eelneva põhimõtte järgi vahtraid istutatud (labidaga istutusauk meetodil), kusjuures pinnaseks oli savi-kruusa-liivane kamardunud söötis heinamaa ja vihmast võis seal eelmisel aastal vaid unistada. Tulemus oli väga hea.

Üks ÄÄRETULT oluline tingimus paljasjuursete taimede käsitsemisel on juurte kaitsmine päikese ja tuule eest. Juba 2 minutiline juurte otsese päikese ja tuule käes olek mõjutab oluliselt kasvamaminevate taimede hulka, eriti kui juureotsad on valged. Kaitske paljaid juuri päikese ja tuule eest!!!

Teine väga oluline liigutus mida kindlasti ei tohi unustada on taimejuurte korralik kinni sõkkumine. Seda saab kontrollida sedasi, et võtab istutatud ja kinnisõkutud taimel ladvast kinni ja tugevalt tõmmates ei tule taim maast välja.

Kevadiseks istutushooajaks oleks hea käte ja seljalihastele lisatrenni teha, siis ei takista nõder keha oma plaanide elluviimist.

Kohevat lund kõigile!


Re: metsa istutamine

Postitus Postitas hq » Reede Jaan 19, 2007 14:03

Pole patt tunnistada, et minu parematele jahimaadele läinud isa oli eluaegne metsavaht ja juba tatikana pandi mind metsas tööle.

Kuuse istutamiseks oli spets sepa tehtud riist: põhimõtteliselt nagu kitsas labidas, aga raske. Laba ca 15 cm lai ja 30cm pikk. Paremal pool pikem pulk jalaga vajutamiseks.

Mõte selles, et istutatakse tavaliselt lageraiele kus pinnas juuri nii täis, et tavaline labidas hüppab kui vedrust visatud tagasi. Selle kiilukujulise lööd matsuga maasse, kangutad varrest ja pistad tekkinud prakku taime. Siis tõmbad selle istustuslabida välja ja vajutad kannaga küljelt augu kinni. Kui nt mingi juurikas segab, lööd labida 10 cm kaugusel uuesti maasse ja kangutad varrest, et istutusauk kinni surutud saaks.

Nii lihtne ongi. Kui liigset tööjõudu on ja kuiv aeg, võib enne taime auku pistmist sinna sortsu vett lasta.

Üles