Algaja aiapidaja - millest alustada, rääkige kogemusi

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Algaja aiapidaja - millest alustada, rääkige kogemusi

PostitusPostitas rex80 » Laupäev Juul 22, 2006 02:08

olen nimelt algaja aia pidaja.sain endale mehe koos suure maja ja suuuuuure aiaga.kõik hoov on jube räämas.mis teha,mehel pole lihtsalt aega ja erilist tahtmist ka ja enne mind polnud aega midagi korraldada.olen nüüdseks elanud siin kaks aastat.igapäev ma rassin siin aias,et midagi looma hakkaks.jube töö on seljataga(võibolla küll minumeelest,olen korteri inimene eelnevat)aga midagi silmale pole ikka vaadata.olen juba praegu kõva raha taimede alla pannud,aga ikka ei klapi.praegu remont käsil ja rahadega ka kitsas.ei taha haljastajat ka kutsuda.tahaks ikka ise.mul vanaema ja ema ka armastavad väga aias toimetada,aga neid kahjuks ma appi ei saa sest neil nii palju endal teha.olen ise nii tuhinas..tahaks palju ja kohe aga ei õnnestu.silme ees on pilt kuidas kõik aed tulevikus välja näeb.ma olen mega vaimustuses....rääkige ka teie oma kogemustest ja andke nõu.....
soovin sooja suve kõigile:):):)
rex80

Re: algaja...

PostitusPostitas aia...ilu » Laupäev Juul 22, 2006 09:38

Sama siin-peaaegu.Majaga koos meest ei saanud ja pappi oli vaja välja käia...
Maja lammutatud ja pooleliolev peal.Sama tunne,et rabele nagu segane ja tulemusi nagu polegi.Teised on märkand,et aina ilusamaks läheb.Seegi tore.Ma müttan kuuendat aastat ja oi,kui palju veel teha!
Ää muretse! Eks tööd anna ka juurde ilusad unistused.
Unistuste täitumist!
Päikest!
aia...ilu

PostitusPostitas deia » Laupäev Juul 22, 2006 10:34

sul siis veel vedanud et said ainult mehe ja aia- saad ise kõike kujundada ja mütata. Ja see on hea kui sul silme ees on pilt kuhu jõuda tahad. Lohutuseks võin öelda, et ega 1-2 aastaga ei saagi asi korda - ikka rohkem läheb aega. Kohe saavad korda vist need, kellel rahakott puuga seljas ja palkavad haljastusfirma, aga minu meelest need aiad kõik kuidagi ilmetud ja ühenäolised - puudub see miski, see aiaomaniku nö hing. ( vabandan nüüd aiakujundajate ees) Aga minu meelest just aia teebki omapäraseks see, kui kõik ei ole nö steriilne ja raamatust maha joonistatud. Ja mind isiklikult üldse ei häiri kui mõnes asjas on ka möödalaskmisi - alati saab ju uuesti teha ja ümberkujundada - selles just see aialoomise võlu seisnebki.
Mina sain koos aiaga ka kaasa kahjuks ämma - 10 aastat olen temaga sõdinud - kujundan mõttes mingi plaani valmis ja hakkan teostama - siis lendab moor teisest eesti otsast kohale ja kukub oma kaasatoodud kirsi ja kreegi juurevõsusid istutama. ja istutaks siis neid kuskile aia äärde - ei tema arvab, et kuna aia keskel on ilus murulapp, siis kirsipuukestel hää kasvada - palju ruumi ja päikest :D. Õnneks ta nüüd enam ei viitsi neid oksi kaasa tassida - ja on vist aru saanud et minuga on mõtetu vaielda.
ehh sain nüüd natike keelt sügada :P
aga sulle ikka jõudu ja küll ajapikku jõuad ka sina oma soovitud tulemuseni. oma kogemustest võin veel öelda, et kui sa algselt planeerid ainult 1-2 istutusala- siis ega see nii ei jää. sest igaaastaga avastad enda jaoks ikka ja jälle palju uusi ja huvitavaid puid ja põõsaid ja lilli, mis kohe kindlasti peavad minu aias kasvama :D
deia

PostitusPostitas sinisilm » Laupäev Juul 22, 2006 10:41

Ei suuda vaikset rahulolu nautida ka 10 aastat mässanud aiandusfännid-mida siis oodata veel kaheaastase staaþiga nokitsejalt:).Pealegi need aastad ju suuremalt jaolt kulunud koristus ja puhastustöödeks,kui aed tõesti räämas oli.Oma kogemustest võin ainult niipalju öelda,et aastakümneid räämas olnud mehekodus hakkas mees alles siis vaikselt tegutsema ,kui minul enda töö tulemusena oli mingitki pilti hakanud looma.Ja tunnustust kuuleb nendelt,kes on eelneva olukorraga tuttav olnud-ise ei näe praegugi midagi.Lisaks aiaklubi lehega tutvumisele on kõige parem ikka ise ringi käia silmad lahti ja koguda kaunis-kasulik enda aia hüvanguks;).
sinisilm

PostitusPostitas selliseid » Laupäev Juul 22, 2006 10:47

selliseid teemasid on olnud juba varem palju.Kõige õigem soovitus nendes on:võta suur millimeetripaber ja pane kõik olemasolev täpses mõõdus(1cm=1m) peale,ilmakaared ka,märgi ära päikese liikumine - kustpoolt paistab päike mis kellaajal,mis tekitab sel ajal kusagil varju jne.See on esmane.Näiteks mina tegin vea, kui paigutasin lõkkeplatsi nii,et õhtune päike vaatab otse näkku kella kuuest õhtul kuni loojumiseni - mis mõnu on lõkkest päikesepaistel.
selliseid

PostitusPostitas jalutaja » Laupäev Juul 22, 2006 11:37

Sain minagi veidike lohutust, et ma pole üksi vana majaga mässaja. Mul juba must masendus peal, et lõppu ei paista sugugi.
Kui ise harjunud tegema, siis ei tarvitse haljastajate pakutu Sulle meeldidagi. Ja mõnda asja tahaks muuta. Ma pean tubagi vahetevahel ringi tõstma, muidu muutub tüütuks.
Eks see paigutus tasapisi ise välja kujune. Püsivamad asjad pead küll kohe paika panema, veesilm või lõkkeplats... Mul on varikatusest lõkkeplatsi ääres olemas ainult kolm aktiniidiat. :)
K
jalutaja

PostitusPostitas botaanikahull » Laupäev Juul 22, 2006 12:10

Me oleme 10a aiaga mässanud ja siiamaani pole rahul:P
botaanikahull

PostitusPostitas ** » Laupäev Juul 22, 2006 12:20

Mul neljas suvi. Aga selles mõttes vastupidi, et ise näen kujtluses seda ega, mil puud-põõsad juba suured, istutusalad õisi täis - no ikka väga ilus on. Külalised aga näevad mõningaid haritud meetreid ja põlvepikkusi taimehakatisi, siis teevad pingutades kiitvat nägu, ise näevad sellised nõutud välja. Aga Algajale - see see nõks ongi, et ära tee liiga suuri plaane! Mul ol ka algul see viga, siis olin suve lõpuks õnnetu et midagi ei jõudnud. Nüüd on parem ettekujutus, kui palju see töö kõik aega võtab, seega plaanin vähe ja kui rohkem jõuab on tore.
**

PostitusPostitas venez » Laupäev Juul 22, 2006 17:28

kaua tehtud, kaunikene... karta on, et ega kõike ikka korraga välja ei mõtle. paned kõik plaanile ja täpselt paika, kus mis taim hakkab kasvama. aga siis selgub, et taimele ei meeldi sinu väljavalitud koht-mis siis et tarkade raamatute järgi ilmakaared ja mullad ja muu selline paika pandud. lihtsalt ei meeldi ja kõik. endal paar riba, kus kohe mitte miskit kasvada ei taha peale läätspuu. ja seda nüsi palju tahad, ikka kasvab mühada. ja eks aed olegi selline pikk projekt- läheks vist päris igavaks,kui kõik nii korras, et ainult jaluta...
endal tekkis tuttav, kes kutsus külla ja kiitis kui kena ja suur ta aed on ja mis tal seal kõik kasvavad. kui ükskord seda imeaeda siis vaatama sattusin, ei tekitanud see minus mitte mingisuguseid emotsioone ja ka see mittemingisugune kahanes olematuks, kui sain teada, et tal seal aednik palgatud. mõni segasummasuvila moodi vana räämas õunapuudega aed on palju armsam. ka lastel põnevam endale onne ja käike tihnikus välja mõelda.
venez

PostitusPostitas kassitapp » Laupäev Juul 22, 2006 21:13

Taimed on kõige viimane asi, mis kohale paigutatakse. Enne ikka nö raam, rajatised, suured puud-põõsad, mis jääksid enamuses alles ka peale karmi talve või pikka põuda (tänavune aasta). Kui muld on õieti määratud ja õige taim sinna istutatud, küll ta kasvama hakkab.

kassitapp

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 32 külalist