Viinamarja lõikamine

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Re: viinamarja lõikamine

PostitusPostitas juta230 » Teisipäev Juul 22, 2008 15:40

mind hakkas huvitama, et kui lasta viinamari metsikuks kasvada, siis kas ta kasvab sama võimsaks kui mets-viinapuu? Tegelt just sel eesmärgil ma omale kaks taime (Zilga ja Jubileinaja Novgoroda) eelmisel aastal seina äärde istutasingi, kuid olen hakanud kahtlema, kas seda siiski mets-viinapuuga võrrelda saab. Ise mõtlesin, et las metsistuvad ja ehk saab ka paar kobarat maitseks. Mul pole ju vaja teha sadade liitrite kaupa veini. Mis targemad arvavad, kas see võte töötaks?
juta230

PostitusPostitas botaanikahull » Teisipäev Juul 22, 2008 16:20

Jaan Kivistiku raamatus "Viinamarjad Eestis" on kirjutatud, et Zilga sobib ka haljastusse. Ma arvan küll, et töötaks, kuid tõenäoliselt jääb saak ikka väga kesiseks, kui üldse mitte hooldada ja lasta neil taimedel kasvada nagu mets-viinapuudel.
botaanikahull

PostitusPostitas juta230 » Teisipäev Juul 22, 2008 19:31

minu jaoks polegi saak nii oluline, las siis metsistub. Kui saak on kesine, kuid mitte olematu, siis on minu jaoks seda juba küll. Oleks ju päris uhke, kui terve sein on harilikku viinapuud täis ja sügisel saab boonuseks mööda minnes mõne marja suhu ka pista. Metsviinapuult ei saa ju midagi.
juta230

PostitusPostitas deia » Teisipäev Juul 22, 2008 19:38

juta - asi võib ka selleni minna, et ka metsistunud viinamarjalt ei saa midagi, sest marjad jäävad lõikamata puul imepisikeseks.
deia

PostitusPostitas viplala logimata » Teisipäev Juul 22, 2008 23:32

Olen ka püüdnud ikka oma viinapuud õpetuste järgi pügada. Sügisel lõikasin kõik suvel saaki kandnud oksad välja ja teised tagasi selle aasta viljaoksteks, aga praegu vaatan, et pole mul eriti ühtki oksa, mida järgmise aasta viljaoksteks jätta. Kõigil okstel enamasti, ka kõige pisematel ilusad kobarad küljes. Mis ma siis nüüd sügisel alles jätan või ära lõikan ?8-)
viplala logimata

PostitusPostitas ILMAR RANG » Reede Juun 21, 2013 08:32

SEE LÕIKAMINE ON KOLE KEERULINE
ILMAR RANG

PostitusPostitas Claire » Laupäev Juun 22, 2013 00:34

Mina olen ka õpetuste järgi teinud kuid päris õigesti pole võibolla ka aru saanud. Sügisel lõikan mina vaid tõesti väga vildakad või kuivanud oksad välja. Põhiline lõikus toimub suve jooksul peale õiekobarate ilmumist. Ühele harule jätan maksimaalselt 2 õiekobarat ning siis lõikan peale 2 lehte tipu maha. Suvel jooksul lõikan pea kõik uued harud kohe maha, et taim ei koormaks ennast lehemassi kasvatamisega. Ja seda lõikamist tuleb kogu suve sügiseni välja sest neid uusi harusid tuleb pidevalt juurde. Kuna mul viinapuu juba pea 6 aastat siis vanemaid oksi tuleb ka vahest kärpida, hetkel on 3 põhiharu ning üks haru mis järgmisel aastal ühte vanemat põhiharu asendama hakkab sest sellel pudeneb juba jubedalt koort. Üks kord kevadel juhtus ka õnnetus ja murdsin ühe pealtnäha katki oleva jupi peaharu küljest ära ning sealt tilkus mahla ikka omajagu (nädal otsa kindlasti), kuid õnneks päris tühjaks ei joosknud.
Claire

PostitusPostitas Mussu2 » Pühapäev Juun 23, 2013 15:21

Minu Kuzminskii sinii kannab kolmandat aastat .Esimesel aastal oli üheksa kobarat, eelmisel sada nelikümmend ja see aasta piirdub sajaga . Talvel läks üks suur haru millegipärast hallitama aga päris ära ei mädanenud , taastus . Lõikan umbes sama moodi nagu tomatit . Kõrvalharud viletsad välja ja lehekaendlast tulevatel võsudel peale teist lehte otsad maha .Kui viljad hakkavad värvuma kärbin ka lehti , et kobarad saaks rohkem päikest .Omale teen ja olen rahul , väga mööda pole vist pannud , kui ikka marju saab.
Mussu2

PostitusPostitas Ailiis » Neljapäev Juul 04, 2013 19:00

Eestis kasvanud viinamarjad on ülimaitsvad. Minul sellel aastal kannab saaki esimest korda `Hasanski Sladki`,kobaraid pole lugenud kuid ikka on neid. Lõikamise pean taas meelde tuletama(:P)
Ailiis

PostitusPostitas sipelgas » Neljapäev Juul 25, 2013 14:50

Uurin lõikamise kohta. Vaatasin eestikeelseid videoid ja tekkis küsimus. Ühed soovitavad igal aastal viljakandnud võrsed sügisel maha lõigata ja jätta asendusvõrsed järgmise suve viljaoksteks. Teised aga ütlevad et jätavad alati muist vanu viljaoksi ja paar asendusvõrset igaks juhuks, kui peavõrsetega midagi peaks talvega juhtuma, kõik uued võrsed aga lõikavad sügisel maha.
Mis siis õigem oleks, kas sügisel lõigata kõik suvel kandnud võrsed maha või jätta siiski alles?
sipelgas

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 13 külalist