Kooslused püsikupeenral

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Kooslused püsikupeenral

PostitusPostitas riine » Reede Aug 17, 2012 22:10

Et on jälle istutamisaeg käes, siis avaks õige uue teema: kooslused püsikupeenral.
See on teema, mis paneb kogu aeg pead murdma. Selles osas tahaks kogemusi vahetada, mis kellelgi tehtud ja kuidas välja kukkunud.

Kujuneb paratamatult põhiküsimuseks, kuidas taimi nii kombineerida, et tulemus oleks võimalikult parem, et midagi pidevalt õitseks, et teised taimed toetaksid lehestikuga. Samuti, et hooldust oleks vähem, et taimed täidaksid peenra üksteist lämmatamata.
Selles suhtes olen palju vaadanud näiteks inglise aiaraamatute pilte. Kahjuks meil näiteks Kodu ja Aed kirjutab parimatest aedadest küll, aga taimekooslusi välja ei tooda.

Konkreetselt praegu on mul käsil ühe istutusala laiendus, osa varjus, osa päikeses, taimed on ka enam-vähem olemas, aga mul on raskusi.
riine

Re: kooslused püsikupeenral

PostitusPostitas pirtsakas printsess » Laupäev Aug 18, 2012 13:37

Kooslused veel...., midagi ikka kuskilt pildilt aru saab ja tihti seemnemaailmal ja mõnel puukoolilgi sobivad naabrid kirja pandud aga kui juba ajakirju mainitakse..., võiks nad juurde lisada peenra suuruse:), noh, et nii pikk, nii lai..., foto ikka väga petab, ikka mõtled, et mis sihukese aialahmakaga muret:), tegelikult kümmekond sammu...
pirtsakas printsess

PostitusPostitas jalutaja » Laupäev Aug 18, 2012 14:07

Minul on probleemiks vahede jätmine. No ei oska arvestada, et kipslill iga aastaga suuremaks kasvab, juba poolteist meetrit laiust ja meeter kõrgust. Seda kiviktaimlas, kus kevadistel sibullilledel liiga kuiv oleks, vana põõsast aga ümber ei istuta. Nüüd pool kiviktaimlat kahe kipslille all...
Hästi sobis külje alla lina, hall käokann ja käokannus. http://nagi.ee/photos/jalutaja/6919017
K
jalutaja

PostitusPostitas riine » Pühapäev Aug 19, 2012 15:11

Kipslill on mul ka ootamatult suure õitsva palli moodustanud, aga ta on kena ja ka peenra nurgas, võib laiutada. Purpur-käokannust olengi plaaninud ka osta, kipslille sisse sobib ta kenasti. Ega ta liialt umbrohusks ei lähe laialikülvamisega?

Harakaladva kasvatasin ka sel aastal, järgmisel aastal siis õitseb. Aga kas oleks loota, et ta nagu kõik 2-aastased, isekülvi teel püsib? Öölill on mul mitu aastat ja õitseb.

Praegu on mul probleem askleepiasega, Asclepias speciosa, väga ilusate suurte lehtedega kõrge taim, näis, kas sel suvel veel ka õitseb. Aga ta pidi ohjeldamatult juurevõsudega levima. Kas kellelgi on kogemusi?
riine

PostitusPostitas jalutaja » Pühapäev Aug 19, 2012 16:50

Mingil määral. Võin jagada, kui leian paraja taime, vanana on üsna suure juurepalliga.
Lilla vägihein on palju hullem, peenrasse ei soovita.
K
jalutaja

PostitusPostitas j » Pühapäev Aug 19, 2012 22:42

Väga hea teema. Mina alles alustan ja väga vähehaaval võtan ette. Selline raamat nagu "Laisa aedniku aed" Jüri Annistilt, seal oli lillepeenra juures juttu, mis erinevate kõrguste juures head taimed on. Ise pole veel tema nõuandeid järginud, aga plaan on.
j

PostitusPostitas kiisu » Teisipäev Aug 21, 2012 12:48

On olemas siidaskleepsia, sai vist 3 või neli aastat tagasi külvatud kiviktaimla äärele, nüüd on puhmas ikka väga suur. Eelmine aasta õitses tagasihoidlikult, aga see aasta hakkas vist juba jaanipäeva paiku õitsema ja õitseb siiamaani. Igasuguste putukate ja mesilaste suur lemmik.
Plaan järgmine aasta kusagile murusse istutada, et siis hea puhma suurust kontrolli all hoida, muidu paljuneb ikka väga kiiresti.
Varred on tal head tugevad, vihmad ja tuuled pole teda ära räsinud ja toestama ka pole pidanud.
kiisu

PostitusPostitas Ailiis » Teisipäev Aug 21, 2012 20:42

Mina olen oma pooleldi varjulises peenras kombineerinud püsikuid enelate ja põõsasmaranatega, kuigi põõsasmaranad on päikeselembelised, meeldib neile selles peenras väga, eriti Primrose Beauty on väga lopsakas.Hostadele soovitan suured vahed jätta, hakkavad üsna ruttu laiutama ja teisi taimi varjama.
Ailiis

PostitusPostitas riine » Kolmapäev Aug 22, 2012 23:08

MUl on praegu lihtsalt palju tööd, teen selle kõrvalt uut varjupeenart. Said tiarellid ühte serva, Vinca minor 'Illumination' teise serva, varjukivirikud, roheline ja variegata, helmikpööris 'Melting Fire'. Nii et värve on. Lisaks angerpist, ilusad lehed ja valged õied on varjus efektsed. Tõstsin sinna ümber suure Astrantia major 'Lars'i. Hostadest on 2 'Fire and Ice'i, mis peaks üks suhteliselt väike hosta olema.
Varju annab õunapuu ja suur napa, see taim on hiiglane. Napa külje all kasvavad veel kannikesed, siberi klaitooniad ja roosad maikellukesed.

Siidaksleepias on mulle väga meeldinud, askleepiase lehed on omaette fantaslilised, oma askleepiased kasvatasin seemnest.

Kes kasvatab suureõielisi madalaid kukekannuseid? Ostsin Delfinium grandiflorum 'Delfix blue', loodan ilusat puhassiniselt õitsevat põõsast.
riine

PostitusPostitas riine » Kolmapäev Aug 22, 2012 23:46

Sel suvel on mul tõesti imeliselt õitsenud päevaliilia Red Rum. Kolmel põõsal on peaaegu iga päev ligi 10 õit, kokku ligi 30 õit ja see on pidevalt juba kuu aega. Nende taga on valge virgiinia männasmailane ja lavendlid. Panen pildi, kahjuks eriti paljude õitega pilt oli ka pärast kokku surumist 101 KB ja läbi ei läinud. Panen ka selle istutusala ühe üldpildi eelmisest aastast, taga on metsviinapuu sõrestik.
riine

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 10 külalist