Kollased munad?

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Kollased munad?

PostitusPostitas marta » Esmaspäev Juul 19, 2004 14:51

Et kõik ausalt ära rääkida, pean ma alustama sellest (ilukirjanduslik algus, mäletate lapsepõlvest Agu Sihvkat?), et ostsin Jänedalt juunis Prševalski kobarpea ja hambulise kobarpea (potiistikud). Tegin korralikud istutusaugud, istutasin maha, juurepalli potis ei puutunud. P. läks kasvama ja praegu nii 90 cm ja õitseb. 1m eemal h. kobarpea pole istutamisest saadik sentimeetritki kasvanud, kõrvalvõsud on närtsinud/kuivanud, püsti ainult 2 10 cm lehevart. Mõnda aega juba ta pärast muretsenud, kaevasin ta täna üles ja vaatasin, mis ta all on. Leid: juured ei olnud turbapallist üldse edasi tunginud, õieti polnud neid selle sees üldse näha. Hakkasin turvast sealt pallist laiali pudistama ja leidsin koloonia kollaseid korrapäraselt ümmargusi munakesi (nagu c-vitamiini draþeed, mitte ka oluliselt väiksemad). Juurtest mitte jälgegi. Lõpuks siiski ühe nutuse juuretopsu leidsin, nii 2 cm kõigest. Segasin uue istutusmulla, panin komposti ja natuke istutusväetist sisse, kaevasin koha enne hoolega läbi ja noppisin ära kõik munad, mis leidsin. Ega mujal neid eriti olnudki kui selle turbapalli sees. Istutasin oma hambulise kobarpea tagasi ja lugesin sõnu peale ja lohutasin teda.
Arvatavasti oli tema hävingu põhjuseks kollaste munade muneja. Kes? Kuidas vältida? Kas oli ta selles konteineris juba ostes või asus sinna istutuspalli sisse hiljem (mis ei tundu tegelikult tõenäoline)?
Munad litsusin laiaks.
marta

Re: kollased munad?

PostitusPostitas anka » Esmaspäev Juul 19, 2004 15:05

kuule, mu meelest on need väetisegraanulid, olen selliseid ennegi näinud ja ma loodan, et ma oma jutuga praegu puusse ei pannud.
anka

PostitusPostitas Kant » Esmaspäev Juul 19, 2004 15:11

jah, need olid ilmselt väetisemunad. puukoolid kasutavad selliseid kollaseid, kut siis väetis tasapisi vabaneb. mingid sitikamunad peavad olema seest pehmed-vedelad, väetiseomad on sellise pudise ja ysna kuiva heleda (peaaegu valge) sisuga. nii, et sele järgi saad vahet teha.
arvan, et taim sellepärast läks oma kasvuga untsu, et sa justnimelt juurepalli ei torkinud. mina ka panin kevadel endale rodule ripp-petuunia ja ka ei torkinud. aga taim ei kasvanud yldse. siis votsin ta uuesti mullast välja, harutasin suure osa pealmisi juuri lahti ja istutasin tagasi. asi korras.
Kant

PostitusPostitas marta » Esmaspäev Juul 19, 2004 15:22

olid seest vedelad ja plägased. valge sisuga. küünega vajutades plõksatesid lõhki.
marta

PostitusPostitas Kant » Esmaspäev Juul 19, 2004 15:44

hmm...pole neid väetiseomi vettinuna näinud. äkki olidki vett täis läinud? samas mul tekkis veel selline mote, et tavaliselt on need väetise omad ikka mullas laiali, mitte yhes puntras koos...hmmm...äkki toesti miskid munad olid? Kasmeil siin keskit-miskit bioloogi ei ole, kes teaks?
Kant

PostitusPostitas anka » Esmaspäev Juul 19, 2004 16:19

seoses selle juure lahtiharutamise jutuga mul tuli üks kuuldud asi meelde. käisin paar nädalat tagasi hiiumaal ja otsisin käinast selle talupoe üles, millest siingi juttu on olnud. seal omanik rääkis, et hansaplant ja sellised suuremad puukoolid pidid omi taimi kasvatama turba sees ja kuidagi nii, et juured kasvavad sissepoole. ja selle tulemusel siis mahaistutades taim ei hakkagi korralikult kasvama, vaid põeb ja jumal teab, kuidas asi lõpuks lõppeda võib. päris aru ma eisaanud, mismoodi see võimalik on, äkki mõni targem teab üle rääkida.
sul marta sattus ilmselt ütleme, et väga "sitt" istik, niisugust asja ei juhtu õnneks väga tihti (ptui, ptui, minul pole küll juhtunud). ja jänedal laadalt? ega sa ei mäleta, mis firma sulle sellist träni müüs?
anka

PostitusPostitas marta » Esmaspäev Juul 19, 2004 16:41

Ei mäleta.
Aga juurt nagu polnudki! Nagu ära söödud või. Sihuke imelik.
Ja miks arvan, et need kollased ikka munad olid: kollane kest ju oli kõva, seest vedel valge pläga. Kuidas see väetis saaks läbi sihukese kesta toimida?
marta

PostitusPostitas x » Esmaspäev Juul 19, 2004 17:00

martaga juhtub ikke imelikka asju,pajata jälle varsti,mis sul untsu läks!
x

PostitusPostitas marta » Esmaspäev Juul 19, 2004 18:14

häh, juhtub nagunii kõigiga, ainult et 1)kõik ei märkagi või ei tunne huvi selle vastu, mis toimub, 2) paljud kardavad oma untsuminekutest rääkida, sest äkki peetakse lolliks, 3 paljud pelgavad teisi inimesi oma probleemidega tüüdata. Nagu sa, x, võid aru saada, ei ole tagasihoidlikkus nimetatud kolmes asjas minu tugev külg. Ja lugusid teiste untsuminekutest loen ma kah suurima huviga :)
marta

PostitusPostitas Dendroloog » Esmaspäev Juul 19, 2004 18:49

Minul on ka asalea niimoodi välja läinud , samasugune värk oli. Minu meelest on need küül mingid kahjurid, et kas kilptäi või pahk lest vms, ei mäleta enam täpselt, kes kõik olemas on.
Dendroloog

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 33 külalist