Kollased munad?

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Re: kollased munad?

PostitusPostitas tekussa » Esmaspäev Mai 21, 2007 19:30

No minu poolt ostetud põõsaste pottides oli igatahes väetis. Küsisn Hansaplantist järgi ja olen sealt veel taimi ostnud.
tekussa

PostitusPostitas marta » Esmaspäev Mai 21, 2007 23:52

Mind väetisejutt ei veena.
Kuidas sattus tolle ammuse kobarpeaga kaasa toodud "väetis" meetreid eemale teise peenra otsa garanteeritult minu enda külvatud, pikeeritud ja peenrasseistutatud taimede alla? Kuidas moodustas see seal samasuguseid konkreetseid kobarjaid kolooniaid ilma inimkäe abita? Olen sajaprotsendiliselt kindel, et oma aeda ma niisugust kollaste graanulitega väetist külvanud ei ole. Kuigi, pean ütlema, et olen seda väetist näinud. Lurtsuga see vajutamisel ei lõhke.
Olen hiljem ka kohanud neid mune mõne uue taime potis, mille ostnud olen. Ja ühe taime all nägin ka tõenäoliselt neid elukaid, kes neist munadest sünnivad - st osa olid veel munad, aga samal ajal elas munade kõrval, sealsamas taime juurte vahel hulgi umbes kärbsesuurusi halle vastikuid putukaid. Natuke meenutasid mulle ämblikke, aga ämblikud nad ei olnud. Neid oli palju, mitukümmend kindlasti, ja hakkasid kohe laiali jooksma, nii kui taime olin potist välja võtnud ja juurestikku harutama hakanud.
Nii et ehk ei tööta see paanikaosakond siin päris asjata. Kui see mõnel taime päästa aitab.
marta

PostitusPostitas Grandessa » Teisipäev Mai 22, 2007 10:18

Mind ka väestisejutt ei veena. Kui Hansaplantist või mujalt küsima minna, siis tasub võtta munad kaasa ja neid seal katki lurtsutada.
Väetis on tõenäoliselt sarnane, aga seest vedel ilmselt mitte.
Grandessa

PostitusPostitas hq » Teisipäev Mai 22, 2007 10:40

Ei ole mingi spetsialist, aga igaüks, kes kahtlase muna leiab, võiks teha ise lihtsa katse: torgata see katki ja panna sipelgapessa - kui ära süüakse, on midagi lihalist, kui aga puutumata jääb, on keemia, st väetis...
hq

PostitusPostitas Kant » Teisipäev Mai 22, 2007 11:43

Kui kellelgi on probleeme Hansaplantist või ka mujalt saadud "ussimunadega", siis võib fotosid ka minule meilile saata (meesmetsast@gmail.com).

Tegu on ilmselt osmocote väetisega. Tõesti, see on veidi teistsugune, kui tavakasutajale saadaolev, sest puukoolis kasutatav on teise tootja oma ja seda ostetakse ämbritega tervete aluste kaupa.

Mis puutub sellesse, et osad lähevad litsumisel katki ja teised mitte, siis alles hiljuti potti pandud väetisekapsel on kivikõva, seda ei jõua näpuvahel katki pressida. Kuna väetis vabaneb kapslist pikaajaliselt, siis asendub see enamasti kastmisveega, mis läbi kapsliavade sinna sisse tungib. Lõpuks jääbki alles ainult kest, mille saab sõrmede vahel väga kergelt katki litsuda. Tühi kest säilib mullas üsna pikka aega.

Väetist doseeritakse kahte moodi. Kasutatakse koonuseks kokku pressitud kapsleid, mis lihtsalt poti pinnal substraati pressitakse. Enamasti laguneb see aja jooksul koost ja väetiseterad valguvad laiali. Teise variandina kasutatakse kokku pressimata kapsleid, mida doseeritakse mulla sisse kas segades või hiljem mulda auku torgates ja auku kallates. Sellist varianti, et keegi saaks väetist liialt palju või koguni surmavas koguses, ei saa olla, kuna kogused on erinevad nii liigiti kui ka taime suuruse järgi ja väetamine igati kontrolli all.

Nii Eestis kasvatatud kui ka sissetoodud taimedel ei esine kahjurit, kelle munad oleksid samasugused osmocote väetise kapslitega. Sarnaseim neile on teo muna, kuid see on valge, mati pealispinnaga ja valguse käes läbipaistev. Kui taime juurtel on ämblikulaadsed putukad, on ilmselt tegu villtäiga, mis sissetoodavate taimedega tihti levib, nagu ka kedriklest. Villtäi on enamlevinud okaspuudel. Eriti meeldib neile mägimänd, kanada kuusk 'Conica' ja nulud. Oma elutegevust alustabki juurtel, seejärel ronib ka taime maapealsele osale. Osmocote väetise kapsel on enamasti hele- kuni tumekollane, hiljem pleegib heledamaks.

Kui inimesel surevad kõik ühest kohast ostetud taimed, on väga suure tõenäosusega viga taime istutusjärgses hoolduses, mitte nende kasvatajas. Alati tasub tulla hukkunud või kahjuritega taimega ostukohta tagasi ja oma mure ära rääkida, sest ainult nii on võimalik leida probleemidele lahendused!
Kant

PostitusPostitas Kant » Teisipäev Mai 22, 2007 12:00

PS. Mis puutub nt orhideede potist selliste terade leidmisse, siis praeguseks on saadaval juba hulk erinevaid väetisi eri liikidele, mis kõik sarnastes terades ja enamasti ka kõigil peal kirjas, et Osmocote. Kest neil üks, aga sisu on erinev!
Kant

PostitusPostitas grete » Teisipäev Mai 22, 2007 12:06

Mina leidsin ka ühest potist selliseid ja see oli küll väetis. Arvan ka, et kui taim kiratseb või lausa hukub, siis on põhjus ikka tema kasvutingimustes - sobimatu kasvukoht ja pinnas, vähene või liigne vesi jne.
grete

PostitusPostitas trumm » Teisipäev Mai 22, 2007 15:08

mde, kui taime potist välja võtate ja tal on juured pusas potikujuliselt, siis tuleb need juured kasvõi väheselgi määral lahti harutada. kui taim niisama mulda torgata, sii svõib juhtuda, et juured jäävadki sinna sissepoole hunnikusse ja taim sureb.
trumm

PostitusPostitas giina20 » Teisipäev Mai 22, 2007 15:46

minul ka natuke kogemust. kõigepealt leidsin munad kalifornia ebaküpressi mullast. istutasin taime ümber ja kookisin munad välja. ära ma neid ei lõhkunud, vaid panin karpi, aga seal kuivasid nad ära ja läksid ise lõhki. ok,,võibolla väetis, aga mida ma ei tea, seda ma ka enda aeda ei taha.
kui panin kevadel suvikud kasvama polnud mullas mitte midagi. suvikud kasvasid täpselt selle ebaküpressi kõrval ja nüüd kui ma hakkasin neid välja istutama, siis oh imet, need kollased munad olid ka sattunud sinna suvikute mulda. ja küsimus ongi-kas väetis liigub ise ja paljuneb?
kuidagi väga kahtlane:S
reginasepp
giina20

PostitusPostitas kaie3 » Teisipäev Mai 22, 2007 15:55

;) justkui jürgen veberi käsi oleks mängus - liigutab kollaseid munasid ühest kohast teise
[img]http://www.elstopsis.nl/Smilies04c=+/INGardenwatering003.gif[/img]
kaie3

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 14 külalist