Dalmaatsia koer

Koerad, kassid, närilised ja muud lemmikud

Re: dalmaatsia koer

PostitusPostitas *kristi » Neljapäev Mai 26, 2005 19:10

Hiljuti sain ma 1 aastase dalmaatslase. Meil on juba varasemast ajast kass ja koer ei lepi temaga. Seetõttu peame ta ära andma.
Rommi ise on mustavalge täpiline ja paberitega. Terve ja haigusi ilmnenud ei ole. Teiste dalmaatslastega, kellega ma kokku olen puutunud, võrreldes on ta rahulikum, st ei hüple ega jookse toas ringi. Vähemalt mitte siis, kui temaga väljas käiakse ja tegeletakse.Ainuke mure ongi see, et ta ei lepi meie kiisuga.
Kui kellelgi on huvi siis võtke ühendust.
*kristi

PostitusPostitas heleri » Teisipäev Mai 31, 2005 09:40

Dalmaatsia koer on nagu iga teine koer väljas käimise suhtes, st kui neid on õpetatud oma hädasid välja tegema, siis nad sinna ka teevad. Mul ei ole küll oma koeraga tuppa tegemise suhtes mingeid probleeme olnud. Kuna dalmaatsia koeral on teistest koertest erineva koostisega uriin, siis on ainuke tingimus see, et nendega tuleb 3 korda päevas õues käia. Ma tean, et mõned koerad on pika pidamisega ja laisad omanikud käivad ainult 1-2 korda päevas õues, siis dalmaatsia koeraga nii jah ei saa. Aga minu arust on igati norm koeraga kolm korda õues käia ja ei näe probleemi, siiamaani ei ole pärast kutsikapõlve küll koer tuppa teinud, saab varsti kaheaastaseks.

See toas ringi hüplemine on täpselt kasvatuse viga, sest minu koer ka ei hüple toas ringi. Hüperenergilised ja kontrollimatud on need koerad, kellega ei ole piisavalt tegeletud ja kellele ei ole õpetatud rahulikku käitumist. Kõik peitub ikkagi kasvatuses. Paraku on palju selliseid inimesi, kes arvavad, et dalmaatsia koer on ilukoer ja ainult toakaunistus, kuid ka teda on vaja õpetada ja inimeste reeglitega kurssi viia.

Ise ei oska küll paremat koera tahta. Lepib nii rottide kui tuhkruga ja saab hästi läbi kõikide loomade ja teiste koertega.
heleri

PostitusPostitas airika » Reede Okt 25, 2013 21:03

tere minul on ja kus juures ei tee nad oma häda tuppa
airika

PostitusPostitas dalmaomanik » Reede Apr 25, 2014 01:42

minu dalmaatsia koer tuli mu juurde 2-kuuse kutsikana. 3-kuuselt enam tuppa ei teinud (loomulikult ei tee siiani!), sest sain olla kodus tema kutsikapõlve ajal ning viisin ta iga kord peale ärkamist ja peale söömist õue, samuti peale erutavat mängu ja joomist (elan eramajas).

tal ei ole olnud ühtegi pärilikku haigust ega allergiat.
kuuleb mõlema kõrvaga, baer-test on tehtud.

on üldiselt vägagi sõnakuulelik, sest hakkasime kohe koertekoolis käima ja käime siiani.

on õues väga energiline ja tahab VÄGA PALJU vabalt joosta, toas on diivanil laiskleja, nagu mõni hurdaline.

karva ajab mõne kuldse retriiveri või saksa lambakoeraga võrreldes kordades vähem!
kasukas tuleks kord-paar nädalas läbi kammida.

talvel käib õues jopega ja oleme sama kaua kui suvelgi õues. ainult väga külmaga oleme vähem.

dalmaatsia koer on PARIM valik sportlikule inimesele, kel on puudu hea seltsiline igapäevasteks jooksudeks näiteks. ERILISEKS teeb dalmaatsia koera asjaolu, et tal puudub tüüpiline "koera lõhn", mis oli tõu valikul minu jaoks väga tähtis.

üldiselt on dalmaatsia koer universaalne, hea kaaslane ja sõber igas ettevõtmises.

ainuke fakt, mida peaks jälgima inimene, kes soovib omale dalmaatsia koera - see koer vajab VÄGA PALJU liikumist! ta on võimeline suurel kiirusel läbima pikki vahemaid. ta sobib hästi suusatajaveoks, jalgrattaveoks, agilityks, jne.
õnneks väsitab teda ka mõttetöö ja olen märganud, et isegi rohkem kui liikumine.

võimalik, et minu kasvatuse vili, kuid see koer ei haugu ilmaasjata ja suudab ka kontoris tööl kaasas käies olla täiesti vaikselt. dalmaatsia koer on inimeste, väikeste laste, teiste loomade ja teiste koerte suhtes väga sõbralik.
ta sobib hästi korterisse elama, kui saab õues piisavalt liikuda. toas on ta suhteliselt väheaktiivne ja enamasti magab ja ootab oma järgmist jalutuskäiku.

kui keegi ütleb, et dalmaatsia koer on täiesti võimatu koer, ei kuula üldse sõna ja teeb tuppa - siis ma ei mõista sellist inimest - see on PUHTALT koera unarusse jätmise tulemus! kui ikka koera mitte koolitada, mitte jalutada (dalmaatslase puhul siiski JOOKSUTADA) piisavalt (näiteks keskmiselt 1 tund hommikul ja 1 tund õhtul), siis tulemuseks ongi mitte kuuletuv, jonniv ja tuppa tegev koer. inimene, kellel ei ole koeraga aega tegeleda, ei peaks endale dalmaatsia koera ega ühtegi teist koera võtma!
dalmaomanik

Re: Dalmaatsia koer

PostitusPostitas liverdalm » Laupäev Dets 27, 2014 23:28

Minu kommentaarid oma koera kohta:
1.dalmaatslane ajab karvu palju! (kui siin keegi kommenteeris, et ajab karvu nagu iga teine koer, siis jah, iga teine ei aja niipalju) - siit peaks tgelikult tekkima küsimus, kui palju on palju!? Tehke endale selgeks suhe karvadega. Mina teadsin, et mind ajavad maas vedelevad karvad oksele. Küsisin spetsiaalselt aretajalt, et kas dalmal on prbl-e karvaajamisega (mu õel on koer, kes tõesti praktiliselt karvu ei aja, lapsena oli mul koer, kes ajas karvu 2 korda aastas, mis olid nö aluskarvana ärakammitavad). Aretaja vastas, et praktiliselt üldse ei aja - tehke korra nädalas kinnastega üle ja mure murtud. NB! dalma karv ei ole tavamõistes kammitav - see on liiga jäme, terav ja jäik! Koos koeraga elades on toapõrand ning temaga kokkupuutepinnad tegelt 24/365 valged. Karvad jäävad ülitugevalt su riietesse, torgates neist läbi, tahes tahtmata kannad üleriietelt neid ka alusriietele, pesu pestes ning kuivatist läbi lastes on need karvad ka kopsuka tugikaarte vehle tugevalt kinni...

2. dalma õpivõime ei sõltu ainult omanikust! alati on primaarne tema pärinevus, iseloom, sugu!! ja alles siis tuleb muu. Minu oma on hea liini praakkoer (aretaja praakis välja) - domineeriv isane, kellel esineb ettearvamatuid agressiivsushooge. Ta on ootamatult rünnanud endast 5 korda väiksemaid koeri ka siis kui nende omanikud koera oma sülle võtavad. Minu oma sõna otseses mõttes ronis perenaise peale ja hammustas koera turjast enne kui ise temast kinni sain. Koer on 35kg raske ning ettearvamatultspurtides lohised kui puuleht tal rihma otsas. Inimesi ei ole purenud, aga nendest olukordadest on minul tekkinud usaldamatus tema suhtes.

3. koeral on dalmale iseloomulik põiekivide haigus, mis ilmnes alles 3 eluaastal!! teda on korduvalt opereeritud (väga kallis lõbu), sest kivid on takistanud urineerimist, tal on spets rohud peal elu lõpuni. Peale esimest oppi pidasime spetsdieeti 1,5 a (väga kallis), mis paraku ei aidanud - nüüd öeldi, et pole vahet, mida sööb, olukorda see ei paranda. Ja kohtumiseni järgmisel opil.

4. koeral on megaisu ning kutsikaeas ei teinud ta vahet toidul ning mittetoidul. Aga kaalu hoidmine on tõesti omaniku teha. Toitu ta varastaks igast võimalikust kohast kui ulataks - on nt tühjendanud ka kuuma supipoti otsa pliidilt...
liverdalm

PostitusPostitas dalmaomanik » Laupäev Veebr 21, 2015 14:08

Oi oi !!!

Liverdalm, mõistan, et teil on oma koeraga raskusi, aga arvan siiski, et olete need raskused endale ise põhjustanud koera valesti kasvatades ja toites!

Põiekivide probleemi ei ole igal dalmaatsia koeral ja eelkõige ei ole seda probleemi nende omanike koertel, kes toidavad oma dalmaatsia koera õigesti juba kutsika east peale.

Lugedes seda, et põiekivid tekkisid alles koera 3 eluaastal, siis ma ei mõista, miks te imestunud olete? Kas pole siis hea see, et varem ei ilmnenud? Võibolla annate loomaliha ja sealiha koerale süüa, siis pole ime' et probleemid tekkivad. Kui ei ole teid huvitanud, kuidas käib õige toitmine dalmaatsia koera puhul, siis käige operatsioonidel. Aga pean sellist suhtumist väga vastutustundetuks. Võib-olla ei anna te koerale piisavalt juua ja ei käi piisavalt sageli õues, nii et ta peab uriini liiga kaua kinni hoidma, kuid see soodustabki kivide teket!

Agressiivsus -vale kasvatuse tagajärg! Juba kutsika east tuleb tegeleda koera õpetamisega, soovitavalt käia pikemat aega koertekoolis ja lugeda raamatuid koerte kasvatamisest. Koer ei kuula teid, sest ta peab end teist kõrgemaks, mis aga on puhtalt kasvatuse viga. Teie viga.

Karva ajamine kohutaval kombel - on ka leevendatav, kui anda koerale lõheõli või kanepiõli toidulisandina. Miks te kannatate karvade käes, ega ei uuri?
Minu dalmaatsia koer küll peale kanepiõli kuuri ei ajanud 2 kuud karva. Kindlasti kuldsed ja sakslased näiteks ajavad karva kordades rohkem!

Soovitan kõigile dalmaatsia koera! Aga tehke omale enne selle tõu kasvatamise nüansid selgeks! Siis ei ole ka pettuda vaja.
Mina olen küll väga väga rahul oma dalmaatsia koeraga ja leian, et paremat koera annab otsida. Ainuke probleem on tirimine jalutamisel. See tuleb asjaolust, et tema liikumiskiirus on palju suurem minu omast ja kõiksugu lõhnad maru ahvatlevad. Aga tegelen selle jalutamise küsimusega põhjalikult. Juba on märgata edusamme, kuigi päris rahul ma veel ei ole. Aga me saame selgeks tirimiseta jalutamise. Kes tahab, see saab!
dalmaomanik

PostitusPostitas Külaline » Pühapäev Mai 01, 2016 20:17

kutsa kirjutas:Kas keegi oskab öelda midagi dalmaatsia koerte kohta, on nad hästi alluvad ja kuidas nad muidu on? Olen kuulnud et nad pidid tuppa tegema ka suurena. On kellelgi kogemusi nendega???

dalmaatsia koera tuleb kenasti õpetada juba kutsikast peale ja siis on ta suurepärane koer. minu dalmaatsia koer ei teinud enam tuppa juba 3 kuusena.
ja alluvad nad väga hästi, kui oma koera armastad, siis ka tema armastab sind vastu ja teeb kõik, mida soovid.
kui koer teeb tuppa, tuleb temaga minna arsti juurde, järelikult on midagi valesti.
terve koer tuppa ei tee.
Külaline

Mine Lemmikloomad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline