Waldorf-kool

Peresuhted, lapsed, rasedus ja sünnitus, tähtpäevad jm.

Waldorf-kool

PostitusPostitas muri » Teisipäev Veebr 19, 2008 09:57

Mida arvate teie waldorf-pedagoogikast, eriti huvitaks nende arvamus, kes ise käinud või kelle laps käinud? Aga eks igaühel on mingi arvamus ka teiste kogemuse põhjal. Mina ei oska midagi arvata, sest puudub igasugune kokkupuude sellise kooliga. Samas soovitab üks õpetaja lapsele just sellist kooli, teine õpetaja on väga vastu, see olevat lollide kool. Kuidas siis tegelikut on? Tahaks lapse jaoks parimat varianti leida, aga kui ise ka ei tea on see väga raske.
muri

Re: Waldorf-kool

PostitusPostitas käbi » Teisipäev Veebr 19, 2008 15:12

lollide kool pole see kohe kindlasti.vahe tavakooliga on see, et igale lapsele lähenetakse individuaalselt, arvestades tema arengu ja võimetega.netis on selle kohta päris palju infot, et toksi kuskile otsingusse ja loe.eks iga ema teab ju ikka ise kõige paremini mis ta lapsele hea on.
käbi

PostitusPostitas liili » Teisipäev Veebr 19, 2008 18:07

milleks küsida selliselt lollilt õpetajalt,kes nimetab üht kooli lollide kooliks.Õpetaja peaks ikka arusaamisega suhtuma ja väljendama ennast tolerantsemalt ja analüüsivalt.
liili

PostitusPostitas Eva B » Teisipäev Veebr 19, 2008 19:02

mina osalesin umbes kümmekond aastat tagasi pr. Inge Taela loengul "Inimese elukaar", kus ta rääkis meie suurel nõudmisel muuhulgas ka waldorfkoolist ja steiner-pedagoogikast. väga keeruline on mul aga seda infot edasi anda... individuaalne lähenemine, väikesed klassid - see esiteks.
metoodika on selline, et õpetatakse lapsele valikuid tegema, et tekiks juba varakult analüütiline mõtlemine - "kui ma tahan saavutada seda ja seda, siis pean tegema/käituma nii ja nii." õpetatakse põhjuseid ja tagajärgi. minu meelest see tähendab ka seda, et süvitsi minnakse psühholoogias - ma arvan, et selline keskkond koolis loob eeldused intelligentse isiku/isiksuse tekkeks. tavakoolis pole kellegi asi, kas laps on keskmisest võimekam ja tal on koolis igav või hoopis vajab abistamist, järele aitamist.

lapse kasvatamisel ranget keelamist ei ole, lapsele põhjendatakse, et kui seda teed, siis juhtub nii. mitte, et ära tee. ühesõnaga, et ta saaks ise teha oma valiku. suur tähtsus on seejuures lapse kaitsmisel, turvalise õhkkonna loomisel. et laps tunneks, et vanem ei ole tema vastu (suur inimene versus väike), vaid mõistab ja aitab, läheb tema tasemele, kuid pakub turvalisust, kaitstust, et lapsel oleks hea ja teda "ei pandaks paika", et see pole lapse asi vms. alati seletatakse, kuid häält ei tõsteta.

loengust jäi meelde üks seik väikelapse kasvatamisest. näide: laps tahab tikkudega mängida. tal on huvi ja näpud sügelevad. sellisel juhul üks tark lapsevanem ei ähvarda teda (ära näpi, paned maja põlema!), vaid igal muul ajal hoiab üldse tikud lapsest eemal, kuid et ei tekiks ebatervet huvi, siis täiskasvanu juuresolekul lastakse tal näiteks mõni tikk tõmmata vannitoas ja veekaussi loopida. sinna juurde juhendamine ja põhjendamine.

siis veel see, et kui laps on väga tundliku hingeeluga (no kuidas ma paremini iseloomustan...) ja vaikne (kuid kaugeltki mitte loll), siis saab ta waldorfkoolis kenasti oma võimeid arendada, tavakoolis nii mõnigi õrnake satub aga koolikiusamise objektiks :(

waldorfkoolid on Eestis tasulised. ka minu üks hea tuttav on waldorfkooli õpetaja.
kuskilt lugesin, et Keilasse on plaanis rajada uus waldorfkool, kuid täpsemalt ei oska kommenteerida.

ma ei tea nüüd, kui hästi ma seda waldorfpedagoogika teemat edasi anda oskasin (ise enam-vähem saan aru), aga võib-olla keegi seletab veel täpsemini :)
Eva B

PostitusPostitas kassijagaja2 » Teisipäev Veebr 19, 2008 20:20

waldorfpedagoogika iseenesest on väga tänuväärne asi, aga paraku ta eestis ei toimi. esiteks on sealsed õpetajad tavalised pedagoogid, kes on heal juhul käinud end soomes täiendamas, aga tihti pole sedagi. sellest ei piisa. teiseks ei ole waldorfkooli lastele rajatud erilisi võimalusi korralikuks edasiõppimiseks. võite vaadata edetabelitest, kus waldorfkool oma lõpueksamite tulemustega on. muidugi ei näita lõpueksamid inimese intelligentsust otseselt, aga ülikooli minemiseks on neid eksameid paratamatult vaja.

lollide kool pole see kindlasti. kohe päris-päris kindlasti. ma olen väga sügavalt alternatiivpedagoogikast huvitatud ja kuna ma pedagoogikat õpin, tahan kunagi sellega edasi tegeleda, sest minu meelest on eestis täiesti puudu alternatiiv tavalisele koolisüsteemile, aga see peaks olemas olema.

soovitan uurida veel sellist asja nagu summerhilli kool. eestis seda pole, aga peaks olema. tegin sellest esimesel kursusel esimese ettekande ja sattusingi vaimustusse. seal saab pühenduda gümnaasiumiosas nendele ainetele, milles tahad eksami sooritada, ja neid saad õppida tõesti põhjalikult. ülejäänu osas on sul lõputult valikuvõimalusi. minu unistuste kool, võiks öelda.

aga jah, ühesõnaga -- oma teadmiste põhjal ma praegusel juhul eesti waldorfkoole ei soovita.
kassijagaja2

PostitusPostitas käbi » Teisipäev Veebr 19, 2008 20:52

pane siis ka link kus waldorrfi lõpetanud on ülikooli sisse saamisel vähemuses,sügavalt kahtlen selles
käbi

PostitusPostitas muri » Kolmapäev Veebr 20, 2008 00:19

Aitäh! Olen netist otsinud ja lugenud ja need põhimõtted enda jaoks selgeks saanud, aga huvitab just see edasise hariduse osa, et kuidas need lapsed teistes koolides hakkama saavad, hiljem. Meil on siinkandis, Põlvamaal, vaid põhikool, edasi on küll Tartus waldorf-gümnaasium. Aastate eest, kui waldorf-kool siin avati, räägiti õuduslugusid nendest lastest, kui halvasti käituvad avalikes kohtades, näiteks teatris, jooksid lavale keset etendust jne. .Nüüdseks on need jutud vaibunud ja ma ei usugi, et mu last nii "vabaks" annaks kasvatada.Tahaks saada nii head haridust kui ka häid arenemisvõimalusi lapsele, hakkab tunduma, et tavakooli tempo ei jäta aega huvipakkuvasse süveneda. Eks uurime ja puurime edasi ja arutame lapsega ka neid asju.
muri

PostitusPostitas olga » Kolmapäev Veebr 20, 2008 10:06

kas ikka peab kooli edukuse määramiseks kasutusel olema üks ja ainus näitaja - ülikooli astunute protsent.Ja kas kõik ülikooli sisse saanud ja ennast diplomini vedanud inimesed on elus ja töös õnnelikud?
Ehk tundub naiivne,aga pean tähtsaks seda,et gümnaasiumi lõpetajal oleks analüüsivõime ja arukas ellusuhtumine.Kas oma kätega oskuslikult ja head tööd tegev inimene võrdleb ennast iga päev ülikooli lõpetanuga ja on selle juures õnnetu,alaväärne?Kahtlen selles üliväga.Sest olen oma töös imetlenud töölisi,kellel on ilusad,andekad töömehe käed ja võrratud oskused.Nad on üle diplomiomanikust,keda veab töökohalt teisele kasulik tutvus , pugemine,...
Ja kui ta on suurte ambitsioonidega ja kõrgharidus on talle tähtis,saab ta selle.Gümnaasiumieksamid on võimalik uuesti teha.Tean seda, kui palju lihtsam oli minul pärast kolme tööaastat ülikooli astudes eksameid teha.
olga

PostitusPostitas maalane » Kolmapäev Veebr 20, 2008 12:36

See waldorfkooli teema minu jaoks ka väga huvitav,kuna mul suurem poiss sellel aastal kooli minemas ja kardan,et tavakoolis ehk ei saa hakkama.Ta ka veidi teistsugune-hüperaktiivsusele kalduv.Lasteaias on kasvatajad neile hästi mõnusa keskkonna loonud,karta on,et koolis seda pole.Psühholoog kunagi soovitas talle väiksema kooli otsida,et poleks nii palju rahvast ja melu.
Waldorfkooli idee iseenesest on minu jaoks väga vastuvõetav.Samuti olen nõus olgaga,et ülikool pole kõige olulisem,oluline on,et inimene endaga hakkama saaks.Kõik ei olegi ülikooli jaoks loodud.
Tahaks kuulda kellegi arvamust,kelle laps sellise koolis käib või kellel on lähem kokkupuude sellise kooli või mõne õpilasega,kes seal käib või käinud on.
maalane

PostitusPostitas muri » Neljapäev Veebr 21, 2008 01:28

Ega minagi mõelnud tegelikult hea hariduse all just konkreetselt ülikooli, lihtsalt seda, et peale põhikooli saaks laps ka endale meelepärast edasi õppida, see võib vabalt olla kutse-haridus.Olen ise ka seda meelt, et hea töömees on tihti rohkem väärt kui kõrgharidusega vusserdaja. Praegusel ajal muidugi oleks hea kui haridust oleks rohkem kui põhikool, mis iganes see ka poleks. Waldorf-pedagoogika põhimõtted on ka minule hästi meeldima hakanud. Mõtlen järjest rohkem sellele, et tavakoolis käies võib lapse loovus kannatada. Meil muidugi juba kolmas klass käsil tavakoolis, tempo käib lapsele üle jõu, käekiri on kiirustamisest peaaegu loetamatu, samas rahulikult kirjutades imeilus. Nüüd juba tekkinud vastumeelsus kooli suhtes, samas on klassis vä'ga hea sõpruskond poisse, vaevalt ta nendest lahkuda tahaks.
muri

Mine Perekond

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist