Ülestõusmispüha - mis te sellest arvate?

Peresuhted, lapsed, rasedus ja sünnitus, tähtpäevad jm.

Ülestõusmispüha - mis te sellest arvate?

PostitusPostitas Sakinah » Neljapäev Apr 02, 2009 11:13

Kas te tähistate ülestõusmispüha? Kui tähistate, siis kuidas ja kui ei tähista, siis miks? Mis tähendus sel pühal teie jaoks on? Kas nimetate seda ülestõusmispühaks, lihavõttepühaks, munadepühaks?
Sakinah

Re: Ülestõusmispüha - mis te sellest arvate?

PostitusPostitas trumm » Neljapäev Apr 02, 2009 16:31

tähistame ja oleme alati tähistanud. nimetame lihavõteteks, kuid teame väga hästi ka selle sisu ja tähendust - nii kristluse kui ka paganlikus tähenduses (kevadpüha)
trumm

PostitusPostitas Mirjam » Neljapäev Apr 02, 2009 16:57

Ikka munadepüha ja Kevade Tervituspüha :D see et näe, päevad järjest pikemad ja kanad ka munele hakanud ja pidu püsti, et egas enam nälga jää :D :D :D ja kevadesoojad ka peatselt ju platsis.

Ei mingit seost kristlusega - see põhjamaade ürgne püha valguse ja kevade võidukäigu auks (nagu jõuludkivõidupüha pimeduse üle) ja seda mu hinges ta ka on. No ei suuda kuidagi lihavõtteks pidada - tulevad aga võõrale hoovile ja puht populismist pätsavad meie pühad endale, endal pole ei talvest ega pimedast ajast aimugi :D
Ja suurreede meil suur ettevalmistus ikka sellele kaunistatud munade koksimiseks ja söömiseks, ei meie seda Kristuse liha võta :D
Mirjam

PostitusPostitas Sakinah » Neljapäev Apr 02, 2009 17:23

Kuidas te mune kaunistate, kas sibulakoortega? Ja mis peale munade kaunistamise veel teete? Kas sööte mingeid kindlaid sööke?
Sakinah

PostitusPostitas trumm » Neljapäev Apr 02, 2009 17:26

mhm
ma jälle ei näe vastuolu kristliku püha ja selle ürgse püha vahel :). nagu ühes kohas varasemalt kirjutasin, on kõik üks ja vahet pole, mis teooria seda kuidas tõlgendab :). ka kristluse ülestõusmispõha sügavam mõte on ju valguse võidu tähistamine. vahet ju pole, kes mis teooria püsti paneb, kui põhjus ja idee üks ja seesama... nö kas me ütleme tool, stul või chair, kas see on talutool või peen rokokootool, ikka üks ja seesama mõte ja sisu on sel asjal.
trumm

PostitusPostitas trumm » Neljapäev Apr 02, 2009 17:27

sibulitega põhiliselt. kuigi olen proovinud ka munavärvidega, aga mulle see ikka nii ei meeldi. vahel kasutame lisaks sibulakoortele erinevaid taimi ja selliseid asju.

ja pashat mina jumaldan, aga kuna mu kaaselukas kohupiimast lugu ei pea, siis pole seda alati ette võtnud :)
trumm

PostitusPostitas Kare nina » Neljapäev Apr 02, 2009 21:49

Tähistame ja teame ülestõusmispüha. Värvime sibulatega ja paneme vahel riisi sinna vahele, jääb ilus täpiline. Vanasti sai villase lõngaga ka värvida, aga nüüd ei anna lõng enam värvi. Tähtsate pühade tundmine käib ka kultuuri ja hariduse juurde.
Kare nina

PostitusPostitas muhedik » Neljapäev Apr 02, 2009 23:21

Ka meil on ta olnud ikka munadepüha või Suur Kevadpüha. Tean küll ka nende pühade kristlikku tähendust. Lihavõttega ei näe ma mingit seost, sest pole eladeski paastunud. Mina ei saa väga tõsiselt võtta ka suurreede tähendust. Kui ta veel seisaks paigal, oleks ehk arusaadav, aga kuidas üks sündmus võib ajas sedasi rännata, minuni ei ulatu. Nii, et lihtsalt siis üks ettevalmistuspäev saabunud kevade tervitamiseks.
Mune oleme igatmoodi värvinud- sibulakoorte ja munavärvidega. Pajuoksad- need esimesed kevadekuulutajad ka tuppa toonud. Ja alati ka pashat teinud- kohupiim lihtsalt on suurepärane.
muhedik

PostitusPostitas Kairo » Reede Apr 03, 2009 00:10

Ka meil on alati veedetud munadepyhi. Mirjam on vist minu mötteid lugenud ja kirja pannud, ise ei oleks paremini osanud seda teha :) Tallinnas elades oli munadele lisaks tavaliselt kohupiimapirukas, pasha jöudis minu teadmistesse alles Soome tulles. Mune olen värvinud mesilasvaha ja riidevärviga (batika).
Kairo

PostitusPostitas foksi » Reede Apr 03, 2009 11:00

oi, muhedik...tuletasid meelde, mul pajuoksad puhta põõsa küljes veel....:)
foksi

Mine Perekond

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist