Postitas Andres » Pühapäev Apr 14, 2002 12:10
Draakonipuu (Dracaena)
TIIA NIIDUVIIR, TÜ botaanikaaia aednik
Agaaviliste sugukonda kuuluvaid draakonipuid kasvab Aafrika, Aasia ja Austraalia troopilistel ja lähistroopilistel aladel 80 liiki.
Sageli on raske vahet teha kahe hoolduseltki võrdlemisi sarnase tuttvõrapuu - draakonipuu ja tõlvpuu - vahel. Tõlvpuu juured on valged ja sõlmilised, draakonipuul tumekollased või oranzhid.
Draakonipuud eelistavad suurema õhuniiskusega kasvukohti - neid kasvab põhiliselt rannikukõrbetes ja saartel, vaid väheseid liike leidub vihmametsades sisemaal. Enamik draakonipuid kasvab madalate põõsastena, mõne kõrgus ulatub 8 meetrini.
Eriti kõrgekasvulised on Kanaari saartel kasvavad harilikud draakonipuud (Dracaena draco), mis võivad sirguda kuni 20-meetriseks. Kuulsaim draakonipuu, mis hävis orkaani tagajärjel, olevat kasvanud Tenerife saarel 1868. aastal. See hiiglane oli 23 m kõrgune ja 15 m läbimõõduga. Puu tüvi oli seest õõnes ja 15. sajandil olevat seal olnud altar. Arvatakse, et see võis olla umbes 600-aastane puu. Tänapäeval peetakse draakonipuude hulgas tshempioniks samal saarel kasvavat 21 m kõrgust ja 8 m läbimõõduga puud, mille vanuseks arvatakse olevat 265 aastat.
Sobivad ametiruumidesse
Draakonipuid kasvatatakse kui dekoratiivtaimi. Neid hinnati juba viktoriaanlikul ajajärgul (19. sajandil). Enamik liike on kultuuristatud möödunud sajandil troopilisest Aafrikast ja Maskareni saartelt.
Draakonipuud sobivad hästi ametiruumidesse, talveaedadesse jne. Toataimena tuntakse peale hariliku draakonipuu kirjulehelist dereema draakonipuud, ääris-draakonipuud ja lõhnavat draakonipuud ning nende sorte.
Draakonipuud õitsevad kultuuris harva. Õitsema hakkab puu 8-11-aastaselt, mõnikord ka 25-30-aastaselt. Selleks ajaks on puu tüvi kasvanud mõne meetri kõrguseks. Enamikul draakonipuudest on valged või roosad öösiti avanevad meeldiva lõhnaga õied (nt lõhnav draakonipuu - Dracaena fragrans). Draakonipuud ei õitse igal aastal. Pärast esimest õitsemist kasvab tüvi tunduvalt jämedamaks. Keskmiselt kasvab puu aastas 2-3 cm. Vanadel puudel moodustuvad õhujuured, millest imendub erepunast mahla, nn draakoniverd. Päritolumaal tehakse sellest mahlast lakki, millega kaetakse metalli. Tüvemahla kasutatakse rahvameditsiinis ja veini värvainena. Draakoniverd on leitud ka Kanaari saartel asuvatest koobastest. Arvatakse, et seda on iidsetel aegadel kasutatud balsameerimiseks.
Hooldamine
Draakonipuu edukaks kasvatamiseks on sobiv mõõduka (20-25oC) temperatuuriga ruum. Talvel ei tohiks olla liiga jahe (alla 15oC). Taime kasvukohaks sobib poolvarjuline koht ida- või läänepoolsel aknalaual või selle läheduses.
Kasvuajal kastetakse draakonipuud rikkalikult, talvel vähem (ei tohi lasta läbi kuivada). Draakonipuud vajavad soojal ajal (kasvuajal) korrapärast piserdamist ja väetamist üle kahe nädala 0,1-protsendilise täisväetise lahusega. Talvekuudega kaasnev kuiv toaõhk põhjustab sageli lehetippude pruunistumist. Ennetavalt on soovitatav kord nädalas lehed niiske lapiga üle pühkida.
Draakonipuid võivad kahjustada kedriklest ja kilptäi. Neid saab maha pesta piirituse või rohelise seebi lahusega (vt vahalill eelmises Kasus) ning ennetada püretriinidega taimekaitsevahendit pritsides (soovitatavalt soojal ajal õues).
Draakonipuud istutakse ümber üle kahe aasta kevadel savika kompostmulla ja lehemulla segusse.
Taime paljundatakse tüvelõikudega nagu tõlvpuid ja tääkliiliad. Tüvelõik asetatakse püstasendis (õigetpidi!) niiskesse mulda. Kiirema juurdumise tagab ühtlane niiskus ja soojus. Soovitatav on juurdumiseni tõmmata potile peale sobiva suurusega kilekott.