Orhideed

Teemad, probleemid toataimedega

Orhideed

PostitusPostitas xxx » Kolmapäev Jaan 21, 2004 10:54

Kasvatan korteris, kus on väga kuiv õhk, orhideesid. Müüja ütles, et neid tuleks iga päev piserdada ning kastes tuleks nö vette uputada. Alguses uputasingi, aga siis kuskilt lugesin, et seda tuleks teha kord kuus. Kuna nüüd vaatasin, et potid on väga kuivad, panin nad pooleks tunniks vette seisma. Pärast seda läks ühel orhideel leht täiesti kollaseks. Ma ei oskagi nüüd öelda, kas see võis minna liigsest veest või hoopis liigsest piserdamisest. Piserdan neid ikka nii, et nad tilguvad - võib olla peaks neid ainult kerge uduga katma. Teistel orhideedel on ka aeg ajalt mõni vana leht kollakkas tõmbunud. Lisaksin veel seda, et praegu mul see lill veel õitseb, aga valmivad lillenupud kuivavad ja kukuvad maha, nagu ma kuulsin, siis õisi ei tohi piserdada ning seda ma ei ole ka teinud.
Olge head andke nõu, kas on kellelgi kogemusi, millest lille lehed kollakaks võisid minna ning mille pärast õie nupud maha langevad. Nõuanded ei pea just orhideedega seotud olema, aitavad ka kogemused teiste lilledega.
xxx

Re: Orhideed

PostitusPostitas Anni » Kolmapäev Jaan 21, 2004 14:06

Tere,

Olen ka möödunud aastast orhideedega katsetanud. Mina piserdan enamasti ainult lehti, ehk veidikene läheb seda udu ka õiele. Kuna Teil on kuiv õhk, siis on piserdaminekindlasti lillele hea. Aga kardan, et lehtede kolletumine on seotud ülekastmisega. Kastmisega on mul nii, et sügisel-talvel uputan samuti 1 kord kuus vette, suvel teen seda 2 nädala tagant, sest siis on veevajadus suurem, piserdan ka rohkem. Peale kastmist tuleb lasta vesi ära nõrguda, et ta mitte alustassile või ümbrispoti põhja ei jääks. Juured ei talu seisvat vett. Ja nii on mul lehti juurde tulnud ja vanad on ka ilusad olnud. Aga ega ma orhideesid lehtede pärast taha, ikka õige pärast. Küsimus on selles, et mida teha peale õite närbumist. Esiemsel potil lõikasin varre lehtedeni maha ja jäin uut õievart ootama, ei midagi. Et pott liiga igav ei oleks, siis ostsin kunstõie ja torkasin samasse potti, aga nii,et eluslille juuri ei vigastaks. Siiani on kõik külalised mu "lille" kiitnud. Nii tegin ka flamingolillega. Tuba palju rõõmsam. Hiljem soovitati Nurmikost, et orhidee õievart ei tohi lehtedeni maha võtta, vaid kuni varrel oleva sõlmeni, kus on uus pung loomisel. Ostsin uue poti, peale lille närbumist tegingi nii nagu õpetatud. Aga praegu tundub, et see allesjäänud varst on kuidagi väga kuiv ja mingit uue õie tulekut sellelt varrelt küll loota ei ole. Olen kõigi toalilledega üsna hästi hakkama saanud ja vohavad päris hästi, aga orhideega pole seni õnnestunud, või tahan ma tulemust väga kiiresti saada. Mis kogemusi Teil selles osas on?
Anni

PostitusPostitas xxx » Kolmapäev Jaan 21, 2004 15:58

Minul on alles esimest aastat, seega ei tea, kas hakkavad õitsema. Sellest poest kus ma oma esimese orhidee sain öeldi ka et tuleb pungani maha lõigata. Mina lõikasin, vars ei ole kuivanud, aga ega ta sellisena ilus ka ei ole. Kusjuures ise kaalusin ka ükspäev kunstorhidee õie ostmist, et need lõigatud varred välja ei paistaks. Järgmine kord, kui samast poest ostsin, öeldi, et ei vart tule maha lõigata enne, kui ta on täiesti kuivanud. Ma ei saanud täpselt aru, ta ütles midagi selle kohta, et lõikamine on vajalik, et tuleks mitmeharuline õisik. Samamoodi on nendel lipikutel, mis orhideedega kaasa pannakse, ühel öeldakse, et tuleb lõigata, teisel mitte.
Nii palju olen ma targemaks saanud, et orhideed hakaks õitsema on vaja kolme asja: korrapärast kastmist, üks kord kuus väetamist (väetis peab olema 1/3 kuni 2/3 lahjem kui tavalistel lilledel) ning iga hommikust veega piserdamist. Neile pidi just meeldima kui neid piserdada hommikul. Ühe neist asjadest võid korrapäraselt tegemata jätta, aga kui kõiki asju teed nii kuidas juhtub, siis ei ole lootustki et nad õitsema hakavad.
Ühte asja tegin veel, mis neile pidi meeldima, lõikasin plastmasspotidesse väiksed augud õhujuurte jaoks.
Mis sorte sul on ja kus kohast sa neid ostnud oled? Olen netist vaadanud ja vesistanud, kui palju ilusaid sorte teglikult on.
Minu jaoks on see täielik haigus, mees juba naerab, et muudkui jooksen oma potidega ringi.
xxx

PostitusPostitas lilleke » Laupäev Jaan 24, 2004 17:33

Orhidee vajavat jah suhteliselt suurt õhuniiskust.Seda saab piserdades,kuid vee kvaliteet kah oluline,et asjast kasu tuleks.Olen soovitanud kasutada hoopis mingit ilusat anumat lille läheduses,kus vesi sees ja toimub pidev aurustumine.Ümbripoti asemel võiks ju kasutada näiteks hoopis kaussi või miskit suurema suuga vaasi.Selliseid olen Novaluxis näinud.Sinna põhja panna vesi,selle sisse kivikeski nt.kergkruusa ja lillega pott selle peale.Tähtis,et temal poleks alumise veega otsest kontakti.Tean,et see aitab,sest vastukaja on olnud positiivne.Peale õitsemist st. kui poest toodud taimel õied ära närbuvad ei peaks selle õievarrega tegema miskit.On küll ka soovitatud,et võiks tagasi lõigata kuni 3 silma alt poolt alles jääb,kuid näen pidevalt taimi,mis kasvavad oma tahtmise järgi ja annavad uusi õisi.
lilleke

PostitusPostitas roosi » Laupäev Veebr 14, 2004 19:39

Mina kasvatan orhideesid esimest aastat.Piserdanud pole kordagi,sest
vesi ei ole nii hea kvaliteediga ning kui piserdada,siis peaks jälgima,et lehtede kinnituskohta ei jääks vett.Kuna ma olen jube laisk,siis ma ei viitsi niiviisi jännata.Kastan kord nädalas ning jätan hommikuni vee alusele ja mis hommikuks järgi on valan ära.Väetan spets orhidee väetisega.Augustis ostsin emale sünnipäevaks õitsva orhidee ning õitseb tänaseni.Vanast õievarrest ajas kaks õievart ning alt tuli veel uus õievars.Teised kaks orhideed puhkavad.
roosi

PostitusPostitas lipelgas » Pühapäev Veebr 15, 2004 01:07

kuna enamik toas kasvatatavaid orhideesid on epifüüdid, siis on nende juurestik väga õrn ja eriti seisva niiskuse suhtes. osadel orhideedel (nt dendrobiumidel) peab muld enne järgmist kastmist täiesti kuiv olema, osadel (nt miltonia, paphiopedilium) seda mingil juhul ei tohi lasta juhtuda - lehed lähevad kortsu (pöördumatult) nagu lehvik. kõik orhideed tahavad niisket õhku (vähemalt 50%), eriti oluline on see soojas ruumis. õisikuvart ei tohi täielikult ära lõigata sellepärast, et osad liigid ( nt phalaenopsis) võivad samal aastal uuesti õitseda. cymbidium on temperatuuri suhtes tundlik- õiepungade moodustamise ajal peab ta olema suhteliselt jahedas (öösel 10-15 kraadi, päeval veidi soojem).
kui väga üldiselt mingeid juhtnööre anda, siis temperatuur öösel 12-15 kraadi, päeval 20 kraadi ringis. suur õhuniiskus. kasta pigem harvem, liigse niiskuse all kannatavad juured rohkem kui kuivuse tõttu. enamik orhideesid tahab valget kasvukohta, see on näiteks õitsemise suhtes olulisem kui väetamine. piisavalt valges kohas kasvaval orhideel on lehed helerohelised, tumerohelised lehed (kuigi näevad välja ilusamad) on märk liiga pimedast kasvukohast.
lipelgas

PostitusPostitas tiina » Kolmapäev Veebr 18, 2004 17:27

Minule ütles üks iluaiandust õppinud agronoom, kui me tahtsime talle juubeliks orhideed kinkida, et tema endale seda õnnetust kaela ei taha ja et kodustes tingimustes on neid praktliselt võimatu kasvatada. Need lillemüüjad võivad rääkida, mida tahavad.
Ühesõnaga, te olete kangelased, kui olete suutnud neid elus hoida, või mis veel võimsam, isegi uuesti õitsema ajada.
tiina

PostitusPostitas kassitapp » Kolmapäev Veebr 18, 2004 17:37

Orhideede hobikasvatamine on mujal maailmas väga populaarne. Inimestel on muidugi selle jaoks ehitatud spetsiaalsed toad-kasvuhooned lisavalgustuse ja igasuguse automaatse kastmise-õhuniisutamise-temperatuurihoidmisega.
Lipelgal on hea point: kuna orhideesid on väga palju erinevaid (isegi tuhandeid)sorte ja liike ning seega tahavad erinevaid kasvatustingimusi, siis enne ostmist uurige kasvõi netist nende kohta, ja selleks peate teadma orhidee nime (ladinakeelne on kõige parem). Nime teades on lihtne ka nt. Botaanikaaiast infot saada.
kassitapp

PostitusPostitas marta » Kolmapäev Veebr 18, 2004 21:21

Misasja. Pole see nii hull ju midagi. Mul kolmandat aastat kasvab idapoolse akna peal, saab hommikupäikest ainult ja nädalas korra orhideeväetisega juua. Liigse vee kallan aluselt mõne tunni pärast ära. Ahiküte, temperatuur seega kõigub ka. Aga õitseb korrapäraselt kaks korda aastas, sügisel ja kevadel, korraga teeb peale 3-7 õit, nagu tuju on. Eestikeelne nimi pidi tal olema kuuking, ladinakeelset pole ma vaevunud meelde jätma. Ilusad suured helelillad õied. Õievarre lõikan pärast õitsemist pungani maha, sealt pungast ajab siis uue õievarre.
marta

PostitusPostitas lipelgas » Neljapäev Veebr 19, 2004 00:02

to marta:

see orhidee on phalaenopsis.

oma kogemusest võin öelda, et olemasolevatesse tingimustesse õigesti valitud orhideed ei ole tõepoolest nii raske kasvatada kui üldiselt arvatakse. minul on tavalistes toatingimustes korduvalt õitsenud paphiopedilum, miltonia ja cambria.
lipelgas

Mine Toataimed

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 8 külalist