Vana talumaja-mõistus otsas

Talupidamine ja taluturism, põllumaa ja loomakasvatus, metsandus ja metsatehnika, looduse- ja ökoteemad jm.

Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas Kratiplika » Reede Juun 09, 2006 09:46

Sain ootamatult vana talu omanikuks ning nüüd ei tea mida sellega peale hakata. Käisin eile vaatamas ja ahastus tuli peale, nii palju on seal vaja teha, et ei tea kas jõud (ja mõistus) üle käivad. Ahjud on ligadi-logadi, põrandad oleks vaja vist ka uued panna, rääkimata akendest. Ainult katus on korralik, paar aastat tagasi alles pandud. Ah jaa, vett tuleb ämbriga tuppa tassida.
Asub teine umbes 60 km Tallinnast, seega asukoht suht linna lähedal.

Kallid inimesed, kas teie hakkaksite vaeva nägema või hoopis müüksite maha?
Kratiplika
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas kiisu » Reede Juun 09, 2006 10:03

Võta rahulikult kui sellega mingit kiiret pole. Meil ka vana talumaja õigemini kaks kõrvutiasuvat, ühest saab asja teine tuleb lihtsalt kokku lükata.
Kui meil plaanis seal rohkem kui päeva olla, siis tavaliselt telk kaasas. Enne meid oli seal korralikult rüüstatud ja aknaid, ahjusid, uksi, ühesõnaga kõike millele jõud peale hakkas lõhutud. Praeguseks on maja ümber hoov korras ja maja kõpitseme nii nagu jõuame, see aasta plaanis uued aknad panna ja siis saab pliidi ja ahjude peale mõtlema hakata, ja nii vaikselt teemegi kuna kiiret pole.
Mõtle välja mis tahad kõigepealt korda teha ja liiga suuri plaane pole mõtet võtta.
kiisu
 
Postitusi: 761
Liitunud: Teisipäev Sept 07, 2004 13:47

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas Mann (see õige) » Reede Juun 09, 2006 10:09

Jaa, ma tean seda jõuetuse tunnet, kus korraga oleks vaja 100 asja korda teha, aga pole lihtsalt jaksu. Olin 6 aastat tagasi täpselt sama olukorra ees. Oli maja, mis igast otsast lagunes.

A sa, Kratiplika, võta asja positiivselt. Maja saab maha müüa alati, kuid ikka on parem müüa paremas seisukorras maja. Ma soovitaks küll asja kõbida. Seda enam, et kui sul on majal korralik katus peal, siis ei ole nii kohutav tuli ka takus selle kõbimisega. Ma alustaks küttekehade korda tegemisest, sest kui need on katki, siis on asi tuleohtlik. Samuti vaata üle elektrisüsteem, äkki on see ka vaja vahetada, kui kuskil mingid iidvanad juhtmed ripuvad.
Põrandate ehitus pole hullu midagi, saab ju teha toa kaupa kui korraga ei jõua. Aknad...no need ei ole ka selline asi, mis vaja kohe kiiresti kiiresti vahetada. Kui nad just täitsa pehkind pole, siis aitab ehk üle värvimisest, katkiste klaaside vahetusest ja hiljem kui pakilisemad tööd tehtud, saab aknadki vahetada. Vesi ämbritega....no see on üldiselt levinud talumajades.
Mann (see õige)
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas mYgri » Reede Juun 09, 2006 10:52

Kratiplika Kirjutas:
-------------------------------------------------------

> Kallid inimesed, kas teie hakkaksite vaeva nägema
> või hoopis müüksite maha?

Kui see Sinu ainuke küsimus oli, siis vaevalt, et keegi teine Su soove ja vajadusi teab... 8-) Ühed inimesed on loodud korteris elama, teised saavad hakkama mitme maja pidamisega... ja ei oskagi ilma elada.

Aga neist "puudustest" kõige lihtsamini kõrvaldatav on kraanivee puudumine. Ei saa mina neist inimestest aru, kes elavad aastaid kusagil suvilas/talus ja tassivad pangega kaevust vett (kui see just taotluslik pole)... See on ainult veidi labidaga vehkimist ja paarituhande kr eest materjale. Solgi väljatoimetamine veidi keerulisem. Ja selle tegemise pead põrandatööga ühildama.

Kõigepealt pane paika põhimõtted, mida sellest majast üldse lõppproduktina ootad. Kas lihtsat maakodu, kus katus pea kohal ja ahi soe või euroremonditud siledat elumaja - kips seinas ja parkett põrandal... Esimesel juhul nokitsed tasapisi, teisel juhul pead korraga suurte rahade ja brigaadiga peale lendama.> Asub teine umbes 60 km Tallinnast, seega asukoht
> suht linna lähedal.

Millise linna siis? Ehh... neid LINNAinimesi...:D /Teises Eestis tähendab 60km juba järgmist linna (Sry tögamise pärast ;))/
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan5trans.png[/img][/url]
mYgri
 
Postitusi: 2399
Liitunud: Teisipäev Sept 07, 2004 13:47

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas Kratiplika » Reede Juun 09, 2006 11:10

To: Mygri

Eeldusel, et maja ikka endale jätan, siis...kipsi ja parketti ei taha kohe kindlasti! Ikka laudpõrandaid ja ahjusoojust tahaks.:) Sellist elamist kus oleks mõnus nii suvel kui talvel.

See 60km Tallinnast on minu jaoks selline optimaalne kaugus eeldusel et töökoht pealinnas. Autosõit võtab aega isegi vähem kui näiteks Viimsist linna sõites.


mYgri, Sa oled vahva:))))
Kratiplika
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas anna minna » Reede Juun 09, 2006 11:21

Muidugi tee korda, võid ju nt L, P käia, kui ei jõua..puhkuse saab seal veeta ehk..
mul sama case suvilaga, algul hoidsin ka pead kinni, nüüd hakkab vaikselt looma juba...
anna minna
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas Krisse » Reede Juun 09, 2006 11:22

ma ka samu mõtteid mõlgutasin nagu mYgri.
et kõigepealt pead teadma, mida ise edaspidi tahad-oled linnainimene või on soov OMA KODU järele. me ostsime nats üle kolme aasta tagasi siin väikelinnas maja (no kui seda saab majaks nimetada). esimeseks tööks oli vesi sisse vedada linna trassist, sest kaev oli megasügav ja kuiv. noh, algul ikka läks natuke maksma + oma töö ja vaev, tasapisi aga hakkasid ka naabrid vett soovima ja nüüdseks kõik nii tasa, et jäi ainult oma töö ja vaev, aga see ei maksa ju midagi;)) järgmiseks oli maja seest tühjaks, sest säilitada suurt midagi polnud (aga mis kõlbas, see muidugi jäi vanemaid aegu meenutama). ühesõnaga, jäid välisseinad ja korstnajalg. oma 40 ruutu ehitasime juurde, et ikka 5-liikmelise perega ära mahtuda. mingit brigaadi pole peal olnud-mehe (ja ka minu, aga ma praegu aastasega kodus) kõik nädalavahetused on seal maja juures. nüüdseks oleme niikaugel, et kahe kuu pärast kolime ja ega siis pole veel kõik valmis;) noh, tegu polnud küll talumajaga aga suurt vahet pole, olukord oli majast väga kaugel.
Krisse
 
Postitusi: 831
Liitunud: Teisipäev Apr 04, 2006 20:41

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas karumammi » Reede Juun 09, 2006 11:46

Igaljuhul tee korda, kui ta on sellises korras, etümber ei pea lükkama.
Meie ostsime eelmisel suvel sellise ka 60 km pealinnast. Aga oli vist veidi hullemas seisus, sest meil oli vaja ka uus katus panna ja osaliselt seinapalke ära vahetada. Aga nüüd on meile katus peakohal, seinad terved, ahjud töötavad ja põrandad kõik välja kaevatud.Ja see mestsik võsa, mis ümber maja oli- sellest oleme ka juba lahti saanud. Loomulikult on praktiliselt kogu me vaba aeg ja ka raha sinna läinud, aga ise oleme lõpp rahul ja õnnelikud. Tööd on veel kuhjaga, aga tasapisis ja küll asja saab.
Vaata kogu maja rahulikult üle ja tee märkemed, mis sinu arvates on vaja seal "remontida" - ja kõike, mis on võimalik taastada, siis taasta, mitte ära lõhu kohe välja ega tee-telli uued. Näiteks aknad-mida saab edukat restaureerida, või on põrandalauad tugevad ja terved jne.
Võid kutsuda ka mõne spetsialisti, kes vaatab kogu maja- põhiliselt konstruktsioonid üle vaatab ja annab hinnangu, mis oleks vaja teha ja kas on mõtet teha
karumammi
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas alma » Reede Juun 09, 2006 17:37

Just just et ära Sa kohe vanu korras asju välja lõhu ja viska, on inimesi kes korralikke vanu põrandalaudu näiteks tikutulega taga otsivad.. Need on oma kuivamised juba ära kuivanud, meil tuttav ostis veel spetsiaalselt kallimaid uusi laudu et saaks korralikku kraami ja ikka küttis nendega ahju sest kuivasid kõveraks.. Peamine ongi et Sul katus korras, see on ikka väga suur pluss. Mõtle tuleviku peale, kui juba pensionipõli käega katsuda, siis vast ei suuda Sa õnne ära tänada et nooremana sellise asja ette võtsid. Selleks ajaks on see juba valmis ja korras ja oma maitse järgi tehtud ja puha. Praegu ei jõua paljusid vanemaid inimesi ära kuulata kes korterielu kiruvad selle kalliduse pärast jne.. ja ei saadagi hakkama majanduslikult aga suuri muutusi elus ka ei juleta teha. ei liiguta eriti, istutakse toas ja tervis siis... oma õu ja lihtsalt ka vajadus ennast liigutada hoiab ka reipana ja puha. Müüa jõuad tõepoolest alati.
alma
 

Re: Vana talumaja-mõistus otsas

PostitusPostitas mrt » Reede Juun 09, 2006 20:51

a sa mõtle ikka väga hästi järele, mida sa teha tahad ... kas tahad iga jummala nädalivahetuse "maja" pääl raadata - see on lõbu ikka aastateks, et mitte ütelda elustiil ülejäänud eluks. ja lase ehk mõnel asjapulgal palke natike togida ja vundamenti kaeda ja ka seda uut katust uurida.
asjad võivad alul välja näha paremad või hullemad, kui nad tegelikult on ...
ja jaluta ümberkaudu - on see selline mets/põld/meri, mis sinu oma on?
mrt
 
Postitusi: 1276
Liitunud: Esmaspäev Juun 20, 2005 09:22


Mine Talu ja mets

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist