Kaltsium-fosfaat sigadele

Üld-, teema-, detailplaneeringud, miljööväärtuslikud alad, suhted kohalike omavalitsustega jms.

Kaltsium-fosfaat sigadele

PostitusPostitas juta230 » Pühapäev Jaan 13, 2008 18:54

tahaksin teada saada kui suureks võib seda probleemi pidada, kui metsa alla visata 50-60 kotti kaltsium-fosfaati (50-kilosed), mis on toodetud õndsal nõuka ajal sigadele söödaks või sööda lisana. Kahjuks ei õnnestu mul kottide pealt välja lugeda, kas see on juba jahuga vms taolisega segatud või puhas kraam. Tahakski teada, et kuidas seda nõuka ajal müüdi, kas puhta kraamina või tohtis seda otse künasse kallata.
Point on selles, et meie naabruses müüdi maha vana sigala karjaköök ja uued omanikud on kõik need kotid, mis enne olid ilusti katuse all varjul, nüüd ilusti metsa alla hunnikusse visanud. Tahaks teada saada, kui suur on oht, et sellest kraamist võib tekkida põhjavee reostus. Olen ikkagi oma joogivee pärast mures. ei tea, kas naabrid ise hakkavad omale kanistriga joogivett mujalt tooma või? Milline oleks õige tegevus sellise koguse kaltsium-fosfaadi käsitlemisel. Kas see tuleks toimetada prügimäele või pigem ohtlike jäätmete kogumispunkti. Kahjuks meil siin sigade pidajaid enam pole, nii et kasvatajatele seda pakkuda ei õnnestuks ja kas nad sellist kõvaks känkraks kleepunud kraami tahakski? Äkki õnnestuks seda mingil moel ka väetisena kasutada, kuid ka sellisel juhul oleks vist selline kogus lihtsale aiapidajale ikka väga suur?

Kuna tegu on naaberkrundiga ja vanasti oli osaliselt ka meie maa veel sigala kasutuses, siis võib oletada, et loodusele see siiski mingit mõju ikka avaldab. Eks on ju mingit kanget kraami ka vanasti ära visatud. Sellest annavad aimu meie maa peal kasvavad topeltõielised võsaülased, mille sarnast veel kusagil sordiregistris pole. Lilled on siiski päris ilusad, kuid usun, et selle sordi saamiseks on loodus kurja hinda maksnud.

Andke siis teada, kas mul on põhjust muretseda ja seda ka uutele naabritele mainida? Ei tahaks ju, et nad mind mu lolluse pärast välja naeraks.
juta230

Re: kaltsium-fosfaat sigadele

PostitusPostitas juta230 » Pühapäev Jaan 13, 2008 19:56

mõtlesin, et lisaks paar pilti ka selle teema juurde, äkki on need abiks. Kaadrid 1, 2 ja 3 on tehtud nii, et igasse kaadrisse on jäänud paremale väike nurgake eelmisest kaadrist.
Ja kotist tegin ka pilti. See kott oli kõige selgema kirjaga, mis mulle silma hakkas. Kahjuks pole ma vene keele alal üldse mingi spets ja ülejäänud infoga, mis kotil kirjas, ei oska ma midagi peale hakata. Kotilt ma kaalu üles ei leidnud, kuid oletan, et need on 50 kilo, sest nad on sama suured, kui 50-kilosed suhkrukotid.
juta230

PostitusPostitas deia » Pühapäev Jaan 13, 2008 23:38

no mina vist sinu asemel võtaks ühendust KOV keskkonnainspektoriga. Sellise kraami koht ei ole kohe kindlasti mitte metsa all - pigem ikka ohtlike jäätmete kogumispunktis. Ja naabrid peaksid sellest ise aru saama.
deia

PostitusPostitas Kant » Neljapäev Jaan 17, 2008 20:10

Kindlasti kas KOV volinik või Keskkonnainspektsioon. Tegu on ju reostamisega!

http://www.kki.ee/?id=1123
Kant

PostitusPostitas juta230 » Neljapäev Jaan 17, 2008 20:54

aitäh informatsiooni eest. Otsustasime siiki eelnevalt naabritega rääkida, et mis plaanid neil selle kalstium-fosfaadiga on ja nad väitsid, et neil on konteiner juba selle jaoks tellitud. Aga võta siis näpust, kas see väide ka paika peab. Tegelikuses valitseb ju olukord, kus kraam on metsa alla viidud ja osaliselt saepuru, mulla ja ehitusprahiga kaetud. Minu loogika järgi ei ole ju normaalne, et konteinerisse paneku kraam viiakse kuhugi sinna, kuhu konteineril ligipääs praktiliselt puudub, selle asemel et need kotid krundi sissepääsu lähedale tassida.

Niipalju olen ka suutnud vanadest loomakasvatusõpikutest välja uurida, et tegu on puhta kraamiga (mitte juba söödaga segatud), ja kasutati hoopis lehmadele lisandina. Iga päevaseks koguseks oli ainult 1-2 spl ühele loomale. Üdiselt võib järeldada, et see on ikka üsna kange kraam ja loodusreostus sellest ei jää olemata.

Võib-olla olen liiga leebe, aga otsustasin neile mõned päevad aega anda ja kui ma selle aja jooksul konteinerit näinud pole, siis lähen küll kaebama.
juta230

PostitusPostitas ohoo » Pühapäev Jaan 20, 2008 19:05

Meil ka üks selline kott kuuris, nüüd sain siis teada, mis see on.
Ma ei teagi, kuhu selle nüüd viin.(:S)
ohoo

PostitusPostitas juta230 » Esmaspäev Jaan 21, 2008 22:47

Ohoo,
mu isa uuris keskkonnakaitsest nö anonüümselt järgi ja sealt öeldi, et kui üks kott kuhugi põllu peale vedelema jääb, siis see veel keskkonnale ohtlik ei ole, kuid kuna minu mureks on ikka suurem kogus kaltsium-fosfaati, siis see tuleks küll kuidagi teistmoodi utiliseerida, mitte metsa alla vedada. Loogline on ju, et võtad päevas 1 vitamiinikapsli, siis see ei avalda sulle mingit moodi halba mõju, kuid kui ikka terve purgi täis ära süüa, siis lõpeb asi heal juhul mao loputusega, kui just mingeid tüsistusi ei teki.

Samas väidab minu põllumehest isa ka seda, et kaltsium-fosfaati saab kasutada ka väetisena ja naabrite lahkel loal vedas osad kotid omalegi koju. Kindlasti on vaja väetisena juurde hankida ka lämmastikku, kuid kuna maamajades on tavaliselt ahiküte, siis puutuhk sobib selleks väga hästi.

Õnneks on vist naabrid meie soovitusest kuulda võtnud ja kindlustavad nüüd tellistega pinnast, et konteiner kottidele ligi pääseks.
Lõpp hea, kõik hea! :)
juta230

PostitusPostitas summikene » Pühapäev Jaan 27, 2008 19:30

Olen ühel nõul nende inimestega, kes seda värki on nõus oma põldudele puistama. See ju puhas väetis! Ja teadmiseks, et fosfor ei liigu (ei leostu ka )mullas(t) eriti kiiresti, pean silmas, et põhjavee reostust ei ole üldjuhul oodata. Ja kaltsium aitab neutraliseerida mulla pH-d, seega vajalik eelkõige lupja vajavatele põldudele (kapsas, raps, liblikõielised jne). Aga põlldudele viies võiks siiski võrdlemisi suurele alale puistata (ha-d).
Kuid kas puutuhas on tõesti nii palju lämmastikku???
summikene

Mine Elukeskkond

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline