Mis on vaesus?

Üld-, teema-, detailplaneeringud, miljööväärtuslikud alad, suhted kohalike omavalitsustega jms.

Re: Vaesus.

PostitusPostitas juta230 » Teisipäev Dets 14, 2010 11:01

Mina ka nägin seda lõiku ja kohe tuli siinne teema meelde.
juta230

PostitusPostitas liivakass » Kolmapäev Dets 15, 2010 00:30

Kui ma õieti aru sain olid mõlemal enne lapsed- need eelmised lapsed olla nüüd kasuperedes ja nüüd omavahel 5 last, iga aasta laps- hullumaja.
liivakass

PostitusPostitas riinel » Kolmapäev Dets 15, 2010 13:01

Ma siiski kõiki vaeseid ühe puuga ei mõõdaks.

Hea küll, vaesuse üks külg on selline nagu ülalmainitud Reporteri saatelõigus näidati. Sinna alla käivad ka alkoholiprobleemiga pered, laenusõltlaste pered, loetelu pole lõplik.

Vaesuse teise otsa puhul on siiski suurem osa asjaolul, et meie riik on alles lapseeas. Sinna alla läheks näiteks ühe vanemaga kahelapseline pere, vanem saab palgana kätte ütleme 5000 krooni (ja seda pikad päevad kaugel tööl käies), maa-asulates on korteri kommunaalkulud talvel 2000-2500 (korter peaks ju traditsiooniliselt olema odavam ja "vaestepärasem" elukoht kui oma maja), lisaks töölesõidukulud. Laenusid loomulikult pole.

Tuleb toime küll, ja selline elustandard nagu eelmisel leheküljel kirjas [quote=kuusik]Kui suudame maksta oma elamise arved, oleme siis omanikud või ka üürnikud, süüa osta, riideid ka natuke, sõidupiletid ja bensiini, vahel reisida - peaksime rahul olema, oma riik ka ju. [/quote] saab isegi hädapärast ja osaliselt täidetud - õigeaegselt makstud maksud, hädapärane söök, sotsabi riided, laste koolitarbed-ekskursioonid; välismaa-reisidest [b]unistada[/b] ju ka võib.

Lisaks lapseeas riigile, kes [b]veel[/b] ei suuda töö eest õiglast palka maksta võib vahelduseks võib süüdistada ka iseennast, et ei ole pealehakkamist välismaale kolida, et seal sama töö eest palju suuremat palka saada. Aga jah, eks see ole mingis mõttes ka missioonitunne (no lohutada ju võib end :D), mis sunnib ikka kodumaal püsima ja tegema tööd selle nimel, et ei toodaks sisse odavat tööjõudu kuskilt Türgist või mujalt. See ju hiljem maksaks meie lastele kätte, kes peavad hakkama mässavate muulastega rinda pistma. Ja ega võõra maa leib vist kuigi maitsev ole, või on hoopis viinamarjad hapud - kes teab :D

Või kas seda minu kirjeldatud "vaesuse teist külge" ikka saabki vaesuseks nimetada?
minu kaktused: http://www.cacti.planet.ee/index.html
riinel

PostitusPostitas riinel » Kolmapäev Dets 15, 2010 15:26

Ma jätkan veel selle nn. töise vaesuse teemal. Sest suuremat tähelepanu saab see "VõsaPetsi sorti" vaesus.

Ise kommentaariks ütlen, et alljärgnevat võiks kirjeldada lausega "paha siga, mitu viga", aga teise külje pealt võttes on tegu ikkagi väärtushinnangutega - kas seatakse esikohale materiaalne heaolu või seatakse esikohale rahulikum elutempo, vaba aja olemasolu, sobiv elukeskkond jne.

Üks sagedasi soovitusi töise vaesuse puhul on see, et kolige siis Eestimaa peal kohta, kus makstakse paremat palka. Üksikul inimesel on see üsna kerge, kuid lastega pere peaks arvestama laste soovidega. Kas teismeline tahab ikka oma sõpru ja tuttavat kooli maha jätta (ja see ei pruugi ju viimaseks korraks jääda)? See on väga levinud praktika ülejäänud arenenud maades, eriti USAs, kus inimesed rändavad pidevalt töökohtade sabas. Samas - kas ei tulene sellisest rändamisest rida sotsiaalseid probleeme - juurteta inimesed, kodutunde puudumine, ääremaastumine? Traditsioonilisele Eesti kultuurile pole selline rändlemine omane. Kui see aga ka meil nii läheb, siis läheb, mina isiklikult panen vastu niikaua kui suudan :D

Teiseks soovitatakse küll mitte elukohta vahetada, kuid hakata tööle käima [b]veel[/b] kaugemale. Kuskil tuleb aga piir ette, transpordikulud söövad palgalisa ära, ja aega pere, kodu ja iseenda peale jääb veelgi vähemaks. Kui tööpäev on 8 tundi, sõiduaeg edasi-tagasi 3 tundi, lisaks kodutööd, natuke tahaks lihtsalt lõõgastuda ka (ja seda ilma alkoholita reeglina, aga see veel ei tähenda täiskarsklust), kui palju jääb siis aega lastega tegelemiseks, et nad ikka kasvaksid pisutki "targemaks kui juurviljad"?

Kolmandaks on tüüpiline etteheidete tegemine hariduse teemal. Aga niipalju kui mina näen, siis meil siin eriti haridustase ja palgatase seotud ei ole. Sul võib olla ka kaks kõrgharidust, kuid kui inimene tahab elada maal, ja tahab omada piisavalt vaba aega, ja - sic! - [b]EI oma väga head oskust ennast müüa[/b] - siis võtab ta vastu koristajakoha kodu lähedal - ning on vaene ja rahul (niivõrd-kuivõrd ta ikkagi rahul on, sest raamatute, teatri, reisimise tarbeks jätkub ainult siis kui kõhu ja mugavuste arvelt pigistada). Selles mõttes on vaesus ikkagi elustiili küsimus ja mingis mõttes ka inimõigus.

Neljandaks - soovitus mees otsida - no sellest ma parem ei räägi :D

Või pole see ikkagi vaesus, mida mina kirjeldasin? Kitsikus? Küllaltki levinud nähtus endistes sots maades, ma arvan.

Kokkuvõttes ütleksin, et [b]vaesus tuleneb enda võrdlemisest teistega[/b]. Kui ei oleks neid rikkamaid "teisi" kõrval, siis ei oleks ka vaeseid. Niiet, inimesed, kes te saate ja tahate ennast rikasteks pidada, olge tänulikud vaestele B)-
riinel

PostitusPostitas logimata Mirjam » Kolmapäev Dets 15, 2010 16:48

Mõttetu on süüdistada riiki või keda tahes.
Enamus elab just seda elu milleks tema intellekt võimaldab ja ei aita neid ei rikas riik ega suured toetused, ta jääb ühiskonnas ikka samale tasemele. Ja mida rohkem nad saavad, seda häälekamalt nõuavad juurde. Isegi kui kõike võrdselt jagada, jäävad vaesed vaeseks.

Ja kui juttu juba haridusest - koolis (kõrgkoolis) saab inimene peamiselt teadmised, ükski haridus ei ole suuteline inimest tegema targaks, sest nagu juba Aristoteles ütles - tarkus on teadmised + mõistmine, aga mõistmine sõltub intellelktist. Küllalt on pedagoogid püüdnud nende teadmiste mõistmist ja rakendamist "pähe taguda", et inimest targemaks teha, aga paistab, et isegi Looja pole suutnud kõiki inimesi võrdselt kõrge intellektiga "varustada".
Nii et, mis kasu on kahest kõrghariduse diplomist kui lõpptulemusena tehakse koristaja tööd - mõttetu aja ja õpperessursside raiskamine, kas tõesti ei suudetud enne kõrgkooli natukegi mõelda, kus tahetakse elada ja kas seal on võimalust oma teadmisi ka maksimaalselt rakendada enda eluhüvanguks. Mõningal määral tähtsustadaksegi meil haridust natuke üle - mitte kõik kõrgkooli lõpetajad ei ole targad ja konkursil töö saanud "diplom" osutub ühiskonnale karuteene, sest diplom surub kõrvale madalama haridustaseme, aga õpi-, arengu- ja teovõimelisema, kellel võibolla jäi kõrharidus saamata just eelpool ninetatu (kohad täis) tõttu. Palju asju on elus suhteline.
Nagu ka see, et mis asi see vaesus on ja kes siis tegelikult on vaene.
logimata Mirjam

PostitusPostitas riinel » Kolmapäev Dets 15, 2010 18:05

logimata Mirjam Kirjutas:
-------------------------------------------------------
> Mõttetu on süüdistada riiki või keda tahes.

Ärme siis süüdista, vaid toome välja põhjused. Ideaalset riiki pole olemas, millega kõik rahul oleksid. Rahulolu on üleüldse hingeseisund, mis ei peaks sõltuma välistest asjaoludest. Aga ma leian, et igal riigi kodanikul on õigus (või pigem kohustus) püüda oma võimete kohaselt seda riiki paremaks muuta. Olgu need võimed siis sellised nagu nad on, kasvõi ainult koristaja omad. Kui Sa näed selles virisemist ja häälekat toetuste nõudmist, siis ju sel omad põhjused on, nii siin- kui sealpool.

> Nii et, mis kasu on kahest kõrghariduse diplomist
> kui lõpptulemusena tehakse koristaja tööd -
> mõttetu aja ja õpperessursside raiskamine, kas
> tõesti ei suudetud enne kõrgkooli natukegi mõelda,
> kus tahetakse elada ja kas seal on võimalust oma
> teadmisi ka maksimaalselt rakendada enda
> eluhüvanguks.

Inimene õpib kogu elu. Peaasi on see, et surres ollakse targem kui sündides :D
Osad inimesed teavad juba teismeeas täpselt, kelleks nad tahavad saada, kus elada ja kuidas seda saavutada. Osad otsivad ennnast kogu elu ja leiavad end hoopiski "elukestvas teel olemises". Ma ei tea, kas seesama Looja, keda Sina mainid ja kes inimesi erinevate võimetega varustab, mõistaks esimesed õigeks, ja teised valeks - ma ei tea seda. Aga Sina selle õiguse võtad ... ja võibolla on Sul selleks õigus ka. Kes teab?

> Mõningal määral tähtsustadaksegi
> meil haridust natuke üle - mitte kõik kõrgkooli
> lõpetajad ei ole targad ja konkursil töö saanud
> "diplom" osutub ühiskonnale karuteene, sest diplom
> surub kõrvale madalama haridustaseme, aga õpi-,
> arengu- ja teovõimelisema, kellel võibolla jäi
> kõrharidus saamata just eelpool ninetatu (kohad
> täis) tõttu.

No aga see on ju haridussüsteemi probleem, kui ta sellise väärkasutamise läbi laseb - või mis B)-
Paljudes erialades (reaalained) on kohti rohkem kui soovijaid. Ka seal, mille mina lõpetasin (kahte kõrgharidust mul pole).

Aga ma ei räägigi niivõrd mitte endast, vaid laiemalt. Maakohtade muuseumitöötajatest, raamatukoguhoidjatest, koolide-lasteaedade abipersonalist, postiljonidest - sõltumata sellest, milline haridus neil on ja kas nad töötavad oma õpitud erialal või mitte. Jään oma seisukoha juurde, et olukord, kus küllalt paljude (maa)inimeste palk on parajasti nii suur, et jätkub kommunaalkuludeks ja (sugugi mitte priiskavaks) söögiks, aga mitte enamaks, on lapsekingades riigi eripära. Tuleb lihtsalt rahul olla sellega, et "meil on võimalus elada muutuvatel aegadel" - põnev ju ka. Võtke seda kui riigi arenguruumi äramärkimist :D

[b]PS
Ma EI toeta Keskerakonda![/b] - nii igaks juhuks ütlen :D
riinel

PostitusPostitas liivakass » Neljapäev Dets 16, 2010 01:19

Mina ka mitte:P
Aga olles ise 3 last üles kasvatanud võin julgelt öelda Riineli sarnaselt- ikka on riik ka süüdi, oma poliitika nihkes olekuga. Nihkes ja kõvasti kallutatud sullerdamisele ja äritsemisele mitte tootmisele. Kuidas saab riik lubada sellised elutähtsad firmad erakätesse nagu Kalev, Kreenholm, jne . Kui vaadata poliitikute eneseõigustusi siis hammustaks kohe mõnda kõvasti kui koer oleks! Raha polegi kopaga jagada vaja aga riigi tasandil õiglus ja ausus võiks olla.
Haridus ei maksa suurt midagi, kogemused ka mitte kui just ei poe sugulaste või erakonna tehtud ametikohale. Laste kasvatamine on töö ja raske töö, nüüd õnneks on emapalk. Aga eks selle kasutamine sõltub juba intelligentsist. Kahtlen kas riigil tulevikus on parem omada lojaalseid ja haritud kodanikke või hukkaläinud elusid- ühed toodavad väärtusi/kasvõi koristades) teised on vaid tarbijad ja muul moel kulukas artikkel.

Riineliga nõus olles on töine vaesus veel hullem- sa saad nt min palka ja teed töölkäimiseks ka kulutusi. Kui kaugele sa ikka jaksad tööle sõita? Seoses põllumajanduse hingusele saatmisega riigi algusaastatel on maal väga raske neil vähestel peredel kes sinna jäänud on. Võib ju öelda, et harigu ja kasvatagu oma tarbeks aga see on vaid võhiku soovitus, kes ei tea midagi traktorikünni tunnihinnast ega heinaniidu hektarihinnast- seda raha pole lihtsalt ja osta tuleb odavam kui lasta maad harida .
Ja vastupidiselt muule maailmale on meil alavääristatud osad tööd-ametid ja sellele vastavalt ka palgad. Just kasvõi koristaja: siin on palk kas miinimum või max ca 7-8000EEK, Soomes 1000-minu teada 1800Eurot, Rootsis 8-10000SEK- on ju vahe ja keegi ei vaata viltu, olgu kui suur boss tahes. Siin nt koolikoristajale mõni õps ei vaevu teregi vastu ütlema( mis siis, et kohakaaslasena seda tööd tehes võib olla koristaja haridus x kõrgem kui õpadel )- lihtsalt osasid asju tehakse raha pärast.
Riik on nagu ta on- kõik ei saa ka väljamaale minna ja kui paljud neist tagasi tulevad? Kui pool peret on siin siis ehk tulevad aga kui mitte? Kui ma oleksin noorem ja peret poleks läheksin ilma seljataha vaatamata.

Hariduse kohapealt niiplju, et jama on see avatud tasuline ülikool- iga loll kellel on raha( või vanematel) veab ennast läbi ja viib alla ka tõesti arukate maine.
liivakass

PostitusPostitas kiisu » Neljapäev Dets 16, 2010 09:15

Natuke teemast kõrvale, aga toetan tasulist kõrgharidust sellisel kujul nagu ta praegu on (s.t on ka tasuta kohad neile, kes õppida viitsinud ja viitsivad edasi). Kui kogu kõrgharidus tasuta oleks, oleks seis veel hullem, kuna siis ei pea lollid isegi oma/vanemate rahakotti kergitama ja kui enam ei viitsi haridusteed jätkata, siis ei juhtu ka midagi. Antud juhul, kui ikkagi pead iga kuu mitte väga väikest õppemaksu maksma, siis naljalt kooli pooleli ei jäta, kuna raha hariduse saamiseks on kulutatud.
Olen ka ise tasulise kõrgkooli lõpetanud ja tasuta kohale poleks mõtet kandideerida olnud, kuna keskkooli lõpetamisest oli rohkem, kui 10 aastat.
Ja ei oska suureperelistele vaesuses kaasa tunda, kui ikka raha ja vahendeid ei ole laste kasvatamiseks, siis milleks neid juurde vorpida, sama põllumeeste halaga, et raha pole, aga kui maal suvel sõita, siis põllud kõik söötis. Pole keeruline aastas korra need põllud üle niita ja selle eest saab päris kopsakaid toetusi, ole ainult mees ja tee taotus.
Ise samamoodi põldu ei hari, aga oma talumaadele oleme toetused peale teinud või välja rentinud. Tulemuseks päris arvestatav palgalisa.
Seega kes elada ei oska või elab üle oma võimete, see peaks enne oma tarbimisharjumused üle vaatama (ei kehti küll kõigi kohta, aga siiski enamuse) ja tean, mis tähendab, kui raha jätkus ainult kõige hädavajalikuma jaoks, aga sai ka elatud ja üldse mitte halvasti.
kiisu

PostitusPostitas Õige » Neljapäev Dets 16, 2010 12:36

Mis te hädaldate siin, valige KESKERAKOND, õiged inimesed tüüri juurde! Ja kas meil on seda eurot üldse vaja, kroonid armsamad ja tgl vene rubla oleks kõige tugevam valuts üldse! Kuipalju maksab meie riigikaitse, Venemaa kaitseks meid tasuta ja põllumehed pandaks kohevabatahtlikult tõõle, põllud oleks küntud korralikult, saak tuleks. Kes ei taha, nendega vaadatakse! Häid nääripühi kõigile!
Õige

PostitusPostitas liivakass » Neljapäev Dets 16, 2010 17:43

Kiisuke- kas sa tead palju maksab ha niitmise hind? Ja palju saab Prialt hooldamise toetust? Mul on maja ümber 2,1ha maad mida niidan vaid ilu ja tuleohu pärast- ainult niitmine maksis sel aastal 2800EEKU- ja Prialt sain 2600EEku- kõvasti sai sellega nö palgalisa:P seda enam , et niide on vaja ka kokku korjata või purustada veel ju. Ja toetuse saab dets. algul, niita on vaja aga enne 31 juulit- seega paned lihtsalt oma raha 5-6 kuuks kinni.

Haridusejutule lisaks- vaja oleks kõvasti vähem RE kohti ja tasulisi ka vähem- siis õpiks tõesti vaid võimekad mitte sellised kes end vaevu läbi veavad, sest raha on ju makstud. Rakendusliku kõrghariduse ja inseneriõppe osakaalu peaks kõvasti tõstma küll.

Suurte perede kaitseks( no ja kui suur on suur pere?)- on ju ka väga ilusaid ja tublisid peresid, elamine korras, kodu ilus ja lapsed kenasti kasvatatud. Kahjuks nemad ei satu "püünele"

:P- keskerakonda valiks ma ehk 3 päeva peale surma
liivakass

Mine Elukeskkond

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 3 külalist