Keskküttekatla kütmine

Küttelahendused, elektriabi ja ventilatsiooniküsimused

Keskküttekatla kütmine

PostitusPostitas Siilike » Kolmapäev Jaan 10, 2007 11:31

Siin on kütmistest palju juttu olnud, kuid huvitaks just konkreetselt keskküttekatla kütmise tehnika puitküttega. Endal Viadruse ca 4 aasta tagune mudel. Kuidas siis ikkagi kõige ökonoomsemalt kütta - kas nii, et lapin ahju puid täis ja lasen lahtise siibriga põleda, seda kõige alumist pisikest luugikest ta reguleerib ise, seda ma ei puutu. Kui paak soojaks köetud ja ahjus veel ainult punased söed, siis siiber kinni. Kas seda kõige alumist pisikest luuki peab ka ise liigutama või jätma selle katla enda äranägemise järgi toimetama. Kütmise lõpuks on ahi selle alumise luugi lahti jätnud ca 2 cm laiuses, katla jahtudes aga avab seda pisitasa. Kas tuleks peale siibri sulgemist see luugike ise vägisi kinni panna või ei. Paluks teadjate arvamusi.
Siilike

Re: Keskküttekatla kütmine

PostitusPostitas mYgri » Kolmapäev Jaan 10, 2007 13:11

Ma ükskord katlapoes vestlesin müüjaga samal teemal. Teatas jah kahetsusega, et see automaatika toimib ainult siis, kui tuli all. Peale põlemist just kiirendab jahtumist. :P
Kogemust pole, sest selle jutu peale ei leidnud mingit põhjust katelt vahetada... :)
[url=http://www.hot.ee/emulaator][img]http://www.hot.ee/emulaator/toetan5trans.png[/img][/url]
mYgri

PostitusPostitas Mirjam » Kolmapäev Jaan 10, 2007 15:35

Mul ka Viadrus U22 C, 6 või 7 aastat juba. Aga see luugi reguleerimise automaatika juba algusest peale ei tööta. Aga mees pani süsteemi pumba, mida saab välja lülitada kui ahjus tuli kustunud, siis ei jahuta ahju radikates olevat vett. Siibri võib ju kinni panna, aga nagu ma olen aru saanud, ei sulgu ka siiber täielikult (ohutusnõuded või nii). Kuna see luugi automaatika ei tööta, siis reguleerin õhu juurdevoolu ise, selle ketiga ja luugi sulen ka ise. Aga paistab, et ega suurt õhuvoolu, ka ainult luugi sulgemisega, ahjus ei toimu, sest pea iga kord saan järgmisel päeval puud süüdata eelmise päeva sütega.
Aga vot sooja raiskamine toimub majas. Mina armastan jahedamat, mees lausa palavat ja kuna tubade soojust ei saa reguleerida, siis minu töötoas pidevalt aken lahti.
Mirjam

PostitusPostitas Mel » Neljapäev Jaan 11, 2007 12:48

See luugi automaatika töö peabki just nii toimima. Selle funktsioon on just selles, et katel üle ei kuumeneks -- panete katla puid täis, regulaator on reguleeritud näiteks 80 kraadi peale ja see suleb luugi kui temp. kõrgemale tõuseb. Sellega omakorda õhu juurdevool koldesse väheneb ja ka tule intensiivsus koos sellega. Kui kuumus väheneb avatakse jälle luuk, et tulisaaks õhu juurdevooluga intensiivsemalt põleda.
Mel

PostitusPostitas Siilike » Reede Jaan 12, 2007 09:29

Mel'iga nõus ja asi arusaadav, aga tahaks teada just kütmise lõppfaasi kohta, mida siis selle luugiga ette võtta. Kas lasta tal rahus olla nii nagu on või koos siibri sulgemisega, kui ainult söed veel on järel - kas siis ta ise vägisi kinni panna või las olla kuidas ise heaks arvab.
Siilike

PostitusPostitas trumm » Reede Jaan 12, 2007 12:19

kas kellelgi pelletikatel ka on?
trumm

PostitusPostitas Mirjam » Reede Jaan 12, 2007 22:54

Küsisin siis mehelt, ta nagu targem - ise projekteeris ka paigaldas, mina ainult kütan.
Sain siis teada, et see luugiautomaatika mõeldud rohkem nagu selleks otstarbeks kui kütteperioodil katlas pidev tuli all (madalal temperatuuril kütmine).
Kui kütta periooditi, siis polevat tast tolku, tähtsam on, et vesi katlas ringleks ja kui see kuumeneb vajaliku temperatuurini, avaneb termoklapp ja kuum vesi suunatakse akumulatsioonipaaki - termoklapp ei lase katlas vett liigkuumaks minna (tuleb siis välja, et meil see termoklapp asendab luugiautomaatikat).
Kütad siis niipalju kui sooja vaja (akum.paakidel termomeetrid peal), kolksatad luugi kinni ja kui põlemist enam pole, siis ka siibri, et ei laseks katelt järgmise kütmiseni jahtuda.
Malmahi ei taha suuri temperatuuri kõikumisi!

Ainult siibri kinnipanek ei peata täielikult tõmmet, sest siiber ei sulgu tihedalt, Luuk sulgub tihedamalt ja peatab ohuvoolu katlas. See kruvi tuleb siis sellel luugil eemaldada, et seda korralikult sulgeda saaks.

Vot selline jutt siis, eks tee ise järeldus.

Veel lisati, et see termoklapp peab katla süsteemis kindlasti olema, et elektrikatkestuse korral kui pumbad ei tööta, kuum vesi ikka katlast välja saaks, muidu pidi pauku saama(hästi lühike kokkuvõte termoklapi vajadusest).
Mirjam

PostitusPostitas hai » Laupäev Jaan 13, 2007 00:16

Loomulikult on mõtekas, kui süte peal enam leeki ei ole suitsu- ja õhukanalid õhukindlalt sulgeda, et külm õhk ei jahutaks kollet seestpoolt. Meil keeratakse ka katlast väljuv vesi kinni, mõniaeg peale kütmist, et see jahtuva katla ja akupaagi vahel sirkuleerima ei hakkaks.
hai

PostitusPostitas Mihkel » Teisipäev Apr 19, 2016 23:13

Pelletikatel Pelle juba 3 aastat. Probleeme pole. Toad soojad, soe vesi ka katlast. Pelletikulu ca 3 tonni aastas.
http://www.cerbos.ee/et/katlad-keskkuttesusteemidele/166-pelletikatel-pelle-165-l.html

trumm kirjutas:kas kellelgi pelletikatel ka on?
Mihkel

Mine Küte, ventilatsioon ja elekter

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline