Keskküttepliit

Küttelahendused, elektriabi ja ventilatsiooniküsimused

Keskküttepliit

PostitusPostitas marta » Teisipäev Jaan 16, 2007 22:15

Mul köök kevadel kap. remonti minemas ja selle käigus vaja vana lagunenud puuküttepliit asendada keskküttepliidiga. Köök on vana maja köök, st pisike just ei ole, aga kõik seinad on uste, akende, soemüüride ja veel kord ustega ära liigendatud, sellepärast on iga cm arvel ja seepärast huvitab mind täitsa konkreetselt:

Kas ja kui kuumaks läheb keskküttepliidi korpus väljapoolt? Veel konkreetsemalt, Kalvise pliit nimega K-4ASB-1? On kellelgi niisugune pliit kodus?

St, kas sinna kohe kõrvale või õhukese ker.plaadi taha on võimalik panna nt kappi või elektripliiti? Konsulteerisin nende pliitide maaletoojafirmaga, nemad ütlesid, et võib küll, pliit väljaspoolt kuumaks ei lähe. Samas ühel mu tuttaval läheb keskküttepliit üsna soojaks, nii 50 kraadi vast, kätt vastas hoida ei saa, ja ilmselt oleks see ka kõrvalasuvatele asjadele liig, olgu plaat vahel või ärgu olgu. Tal ei ole küll Kalvis, on miski muu ja juba vanem ka.
Mida veel peaks keskküttepliidi juures arvestama, nii valimisel kui kasutamisel? Igatahes olen väga tänulik kõigi jagatud kogemuste ja arvamuste eest!
marta

Re: keskküttepliit

PostitusPostitas milli » Teisipäev Jaan 16, 2007 23:05

Meil on Kalvise katelpliit.Kuumaks läheb ikka pliidiplaat, mitte kest. Kuumus on külgedest erinev, sest ühest köetakse, teises on ahjukolle ja ühes on veetorud. Veetorud on tõesti kuumad, sest pliidist väljuv vesi on teinekord üle 100 kraadi. Seega peab tema paigutamisel arvestama just küttkolde ette jääva vaba ruumiga ja väljuvate torudega. Meie 3 aastane kasutamiskogemus ütleb järgmist - kahte head asja ikka koos osta ei saa s.t toad soojad ja toit ka valmis. Selleks et saada pliidil näiteks kartlid keema, läheb ikka väga kaua aega või siis läheb juba boileris vesi keema ja pott läheb elktripliidile. Kuna pliidiplaat on pealt rõngastega, siis kipub sealt kütmiseks ebasobivate tingimuste korral(soojenenud korstna ots s.t just suvel, liiga külm kolle, puhastamata lõõrid jms) suitsu sisse tulema. Seda on kurtnud interneti foorumites mitmed selle pliidi omanikud. Kuna meie esmaseks sooviks oli soe vesi, siis seda oleme temaga ka saanud. Radiaatorite ühendamine on veel lõpetamata. Ilma veesärki täitmata seda pliiti kasutada ei või.
milli

PostitusPostitas marta » Kolmapäev Jaan 17, 2007 12:57

Aitäh, milli! ma saan su jutust aru nii, et koldeots väljastpoolt kuumaks ei lähe, vaid torudeots? Siis peaks sellega korras olema, sest torud lähevad soemüüripoolsesse seina. Aga umbes, mis temperatuuriga jääb see koldots siis? Kas nt kätt vastas saab hoida?
Ühest foorumist lugesin jah seda suitsu sisseajamise asja, aga seal vastustes tuli mängu termostaaditeema: et kui termostaat liiga madala kuumuse peale keeratud, et siis võis nii juhtuda. Kui ma muidugi asjast õigesti aru sain.
Kas teil on selle pliidi taga mingi paisupaak või tsirkulatsioonipump ka? Või ainult boiler praegu? Saan nii aru, et radikaid see veel ei küta?
Sellest kartulikeetmisest ka - mis tal siis viga on, et kui tuli all, siis keema ei lähe? Kas tõmme on kehva vungiga? Muidu ju ka tavalisel puupliidil läheb kütmise alustamisest hulk aega, enne kui raud nii kuum, et vee potis keema ajab - kolmveerand tundi minu praegusel vanal pliidil kindlasti. Kas ei või olla, et kui pliidi taga on ainult boiler, et see jääb liiga väikseks, st et vesi boileris keeb, kui raud alles õieti kuumaks on hakanud minema?
Nii palju uusi küsimusi. Loodan, et sa ei pahanda. Aga ma tõesti uuriks enne asja põhjalikult, kui looma ja lehvitama hakkan.
marta

PostitusPostitas Mel » Kolmapäev Jaan 17, 2007 15:47

Osadel Kalvise pliitidel on kolde resti kõrgus reguleeritav. See just selleks hea, kui talvel tahad radikad ja boilerid kuumaks kütta saad ikka sületäie puid korraga alla ajada. Kui aga soovid vaid sooja vett ja kartuleid keeta tõstad resti kõrgemale -- siis on tuli rauale lähemal.
Meil tavaline puupliit ja tule alla tegemisest kuni kartuli vee keema minemiseni läheb aega umbes 20 minutit. Aga meil ka selline tavapäratu pliit...
Mel

PostitusPostitas milli » Kolmapäev Jaan 17, 2007 16:15

Püüan siis veel kommenteerida. Kahjuksi oska kõike õigete nimedega väljendada, kuid proovin. Kolde uks koosneb 2 uksest ja kui väline on kinni ei ole mina küll tundnud seal mingit tuntavat kuumust (meil on uks vasakul kitsamal küljel). Kuumust on tunda ikka plaadi juurest. Koldes on 2 kõrgust, kuid selleks et vett keema saada oleme hoidnud niigi seda kõrgemat kõrgust, tuli on tugev, tõmme hea ja vesi läheb kiiresti kuumaks ning kui tarbimist veele ei tule, siis ongi seis selline et vesi boileris keeb aga ma ei saa enam puid juurde panna, et kartuleid keema saada. Kui ka sinul läheb selleks keema saamiseks 45 min, siis sellega saan ka mina. Lihtsalt pidasin sellist aega ebanormaalseks. Kasutame pliiti hetkel ligi 30m2 köögi kütmiseks ja selle taga on ka soojamüür. Radikaid ühendada ei ole jõutud ning seega ei ole veel tsirkulatsioonipumpa listud. Küll on aga paisupaak. Kindlasti on pliit võimsam, kui meie hetkel ära jõuame kasutada. Sellest ka vee keema minek.
milli

PostitusPostitas marta » Kolmapäev Jaan 17, 2007 17:58

Ahah, aitäh! Muidu tekkis korra veel niisugune mõte, et neid Kalvise keskküttepliite on ju kahesuguseid: ühtedel asub veesärk pliidiplaadi all ja teisi nimetavad nad, et on "kuuma pealisplaadiga". Huvitav, võib ju olla, et need esimest sorti, kus veesärk paikneb pliidiplaadi all, ei olegi mõeldud mitte niivõrd toiduvalmistamiseks, kui just kütmiseks? Kumba tüüpi sinul on?
marta

PostitusPostitas milli » Neljapäev Jaan 18, 2007 13:09

Meie pliit on K-4AS. Igal juhul veesärk ei ole plaadi all.
milli

PostitusPostitas marta » Neljapäev Jaan 18, 2007 20:44

Ahah, aitäh. Selge.
Huvitav, kas kehvalt kuumenev pliidiraud on ainult Kalvise mure või on see viga paljudel kesküttepliitidel?
marta

PostitusPostitas alma » Reede Jaan 26, 2007 15:14

Milli, kui suur boiler Su pliidil on? Et palju seda kuuma vett korraga saab. Ei tea kui kaugele sealt pliidist seda vett annab juhtida.. Aitäh teema tõstatajale, mu mõtted hakkasid ka hoopis selle pliidi suunas liikuma.. et kui soe vesi kütmisega ise kaasa tuleb :). Otsisin netist infot aga ei leidnud eriti midagi peale piltide ja võimsuse.. mis ei ütle mulle midagi..
alma

PostitusPostitas okaspuu » Reede Jaan 26, 2007 17:55

Meil selline Kalvise pliit, mis vesisärgiga. Mark K-4, tähti taga ei mäleta. Kasutame pliiti praegu unbes 50m2 kütmiseks radikatega ja 10m2 kütmine vesipõrandaküte temperatuuri toas hoiame umbes 20c, teisel korrusel umbes 60m2 radikatega kütmine, temperatuur 10c. Sooja müüri ei ole ja pole ka vaja, sest pliit ise soojamüüri eest, lisaks akumulatsioonipaak, millest soe vesi radikatesse ja põrandaküttesse ja saame ka soojavee. Pliidi korpus (see osa mis värviline)on jahe,veesärgi ja värvilise dek. plaadi vahel on kivivilla sarnane soojustus. Pliidi peal must osa kus vesi sees, kätt just ei põleta, aga kui ikka vesi kuum, siis kätt küll kaua vastas ei hoia. Kolde uksed on topelt ja ka sinna vastu minnes kätt ära ei põleta. Söögitegemise kogemust veel ei ole, aga vesi kannus läks küll keema. Tundub, et söögitegemisel peab rest olema kõrgemas asendis. Tegelikult tundub päris mõnus asjandus olema, kuid esiteks on ta ikkagi katel ja siis alles pliit.
okaspuu

Mine Küte, ventilatsioon ja elekter

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist