Pelletiküte

Küttelahendused, elektriabi ja ventilatsiooniküsimused

Pelletiküte

PostitusPostitas galamaa » Reede Mär 03, 2006 18:12

On kellegil kogemusi pelletküttega.Võtsin firmast pakkumise keskkütte katlaruumi ehitamisest pakett .võtmed kätte.Kogu süsteem läheks ligi 100000eeki
ei tea nüüd kumma vahel valida kas haluküttega või siis graanul.graanuli tonn maksab 1700eeki ja seda läheb kuskil tonn kuus.või siis halupuit küte mille kogusüsteem maksab ligi 70-80 tuhat ja 380kr ruumimeetrit.midateha kumb valida,kas täis elekter süsteemi või vana lollikindel keskkütte katel.oskab keegi ehk soovitada.keegi kes on kogenud või omab asja.kõik vastused on tere tulnud.
galamaa

Re: pellet küte

PostitusPostitas mrt » Reede Mär 03, 2006 23:59

aga mida sa tahad? mis on eesmärk?

mugavus? kokkuhoid 10 aasta perspektiivis? väike alginvesteering?

kui tahad:
- seada radikad sulle sobiva temperatuuri peale ja kogu jama unustada? maja ruumi tahad kütteseadmete peale minimaalselt kasutada. raha ei taha korraga välja käia. aga hiljem oled nõus mugavuse eest maksma. siis pane elektriküte.
- tahad suhteliselt iseseisvalt tegutsevat automaatse toitega katelt. aegajalt pead kütet juurde tellima (s.t. pead küttematerjali olemasolu jälgima). sul on ruumi eraldada küttematerjali ladustamiseks. raha on keskmiselt ning oled alul, seadmete soetamisel ja paigaldamisel rohkem välja käima. siis pane pelletiküte.
- tahad pikas perspektiivis kõvasti raha kokku hoida ning oled valmis iga päev puid katla alla loopima. samuti oled valmis alul rohkem raha välja käima. ning on palju ruumi küttematerjali ladustamiseks - küta halupuiduga.
mrt

PostitusPostitas trumm » Laupäev Mär 04, 2006 09:54

mina ei ole veel aru saanud, mismoodi see pelletiküte odavam tuleb, kui ntx elektriküte.

esiteks pead tegema suure alginvesteeringu. elektriradikad kokku maksavad maksimaalselt 10% sellest.

teiseks peab sul olema ruum katla jaoks + ruum pelletite jaoks. ka investeering - materjal + ehitamine maksab ja mitte vähe.

kolmandaks maksab keskmine inimene sellliste investeeringute puhul veel laenuintressi.

neljandaks: lisaks maksadki talvel iga kuu ca 1700 eek puhtalt kütte eest. elektri eest maksaksid 2000-3000 (sõltub maja suurusest). kui palju aastaid läheb vaja, et seda alginvesteeringut seadmetesse ja ruumi tasa teha?

viiendaks - kui see süsteemi tasuvusaeg läbi saab, on seadmed amortiseerunud ja tuleb uued osta!

katelt tuleb ka hooldada - ise ca kord nädalas + kutsuda hooldusmehi ca kord aastas. see ka maksab.
vahel läheb varuosi vaja. ntx seal siuke pikk toru osadel mudelitel - hooldusmehed ütlesid, et kui see paar korda talve jooksul nö ära põleb, siis see on normaale ja pole kallis vahetada ka. a 700 eek.

seega: mina ei ole veel aru saanud, kuidas see soodne on. mugav küll, seda jah. aga mitte soodne.
trumm

PostitusPostitas mrt » Laupäev Mär 04, 2006 13:18

no kus ta siis mugav on , peale kõike seda jama, mis kirjas?
mrt

PostitusPostitas hai » Laupäev Mär 04, 2006 14:05

http://www.epl.ee/artikkel_314239.html

Kui sellest artikklist muud ei leia, siis põhimõtet oleks ehk kasulik järgida.

Endale ehitasin uude elamisse haluküttekatla + radikad, mitteklassikalise pliidi,-ahju,
betoonpõrandates on el. kaabel ja poolt keskkütte akumulatsioonipaaki võimalik kütta ka öise elektriga.
Halupuu valikut kallutas, et väljaspool linna olemas koht("jõusaal") kust seda varuda ja ka töödelda.

Loomulikult oleneb küttesüsteemi valik ka elamise suurusest ja eriti planeeringust. Kellel ikka maja seinte jaoks raha pole olnud ja on ehitanud endile klaasitud nn. lillepaviljonid, nende elanikest on küll raske uskuda, et käivad kuskil halgusi käsitsi katlasse viskamas.
Siis veel niisugused tüüpilised olukorrad, kus esikorral muud ei ole kui avatud planeering ja kuskil nurkas kööginurk. Ütleme, et oled usin töömesilane(tavaline ju) - hommikul tööle, õhtu tagasi mesipuu poole... siis, et ennast selles kööginurgas, murdosake sellest päevast, mugavalt tunda, eriti talvel, pead kütma tervet seda saali. Siis peaks muidugi automaatse süsteemi valima... ja rohkem tööd tegema, kööki vaja ju sooja saada.

Kõik need nüanssid läbi mõtlete ja kaalute, eks siis saate ka aru mida vajate ja milline variant teile mugavam tule. Nende süsteemide paigaldus, rentaablus, hooldus jne. on muidugi iseküsimus.
hai

PostitusPostitas trumm » Laupäev Mär 04, 2006 21:40

aga kuidas see haluküttekatel koos kogu süsteemiga (torud, pumbad, radikad, kollektorid, värgid) on mõistlikum kui ntx suur ahi + pliit soojamüüriga? kui veel lisaks õhksoojuspump + märgadesse ruumidesse elektripõrandaküte panna, peaks täiesti piisama.

mis vahet seal on, kas ma panen puid elutoas ahju või katlaruumis katla alla? niipalju on, et kui elutoas, siis saan sellest tulest vaatamise rõõmu ka.

s.t. tegelt olen ma mõelnud nii- ja naapidi ja ei teagi, mis see kõige targem on. s.t. ma tean kindlalt, et tahan elutuppa suurt pottahju ja kööki soojamüüriga puupliiti. sellisel juhul vist ei ole väga tark veel katlamaja ehitada? piisab lihtsalt õhksoojuspumbast?
trumm

PostitusPostitas mrt » Pühapäev Mär 05, 2006 00:14

mmmmm ... mulle see mõte meeldib, et tooks katlamaja elutuppa ... kui kombineerida nt. elektriga (õhksoojusega), siis vist jätkusuutlikuse koha pealt oleks kõige kindlam variant. ja sobiks isegi mulle - ma oleks valmis ka paar korda õhtu jooksul midagi elutoas ahju viskama.
kurat ... miks mul endal see mõte ei tulnud ... mida enam mõtlen, seda parem tundub ... et tõsine voolav ruum - "selles eramus on elutuba, söögituba, katlamaja ja köök ühendatud üheks suureks ruumiks" :D
mrt

PostitusPostitas hai » Pühapäev Mär 05, 2006 00:44

See nii kuda keegi oma vajadusi näeb. Otsustada muidugi paganama raske. Ega minagi seda katlamaja ei seedi silmaotsaski ja lauslollusena tundub see duubleerimine minu puhul vist eemalt vaadates jah. Mina jään tavalisele ahjule truuks surmani (kiiks!) Peale selle on vaja ära kütta 90 m2 teist korrust ja esimesel korrusel,eraldi tiibas asuv värkstuba 30 m2. Mõtle kuda tahad ilma keskkütteta oleks ainult üks junnimine. No vaevalt ma nüüd ahju ja radikaid paralleerselt kütma hakkan, kui ehk suurte külmadega, aga ahi ja pliit on siis head asjad, kui teiselt korralt pesa mingi ajahetkel tühjaks lendab. Ja muidugi sügiseti ja kevadeti paras ainult ahju kütta, vana inimese asi, tahab rohkem sooja kui noored üleval. Muidugi, kui ma oleks pidanud pottseppa töö tellima, siis vast küll nii ei oleks teinud, aga see mulle rohkem meeldiv hobi aegajalt mingi käkk kokku laduda. Looming ikkagi.

hai

PostitusPostitas trumm » Pühapäev Mär 05, 2006 10:00

hmh
ma ikkagi ei tea, mis minu puhul parim variant on

aga hai - kas sa vahel teistele ka hobi korras neid kokku laod? :)
trumm

PostitusPostitas Vassilissa » Pühapäev Mär 05, 2006 11:49

jah, hai, meil oleks kah sind vaja korstnaladumiseks broneerida. 100 eeku tund sobib? ;)

Aga keskkütteruumi plussiks on, et igasugune puu- ja tuhatolm seisab elamisest ikka natuke eemal ja ei pea nii tihti lapiga vehkima.
Vassilissa

Mine Küte, ventilatsioon ja elekter

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 2 külalist