Loomakasvatus

Sead, lehmad, lambad, koduküülikud jne

Re: loomakasvatus

PostitusPostitas alma » Esmaspäev Mai 10, 2010 23:29

foksi, ma olen nõus et looma võtmine on tõsine asi, aga sellel on erinevad taustad ja põhjused, miks keegi neid endale soovib. Diggi jutus ma pealiskaudsust küll ei kohanud.

kedervarrest ja peeruvalgusest.... Ma saan aru, et see on idealism, aga käsitsi toodetud asjadel ON hoopis teine väärtus, hingelises mõttes. Nagu Sa isegi tead :). Ja, oleneb inimesest, on selliseid kelle jaoks on oluline kogu taust, kelle vill ja kesse tegi ja... Ma usun, et kui hästi läbi mõelda, leiab ka sellisele toodangule oma ostja. Selleks peab olema idee ja selleks on inimesel mõistus. Toota keskpäraseid asju (ma ei pea siinkohal kedagi silmas) ja siis viriseda et ei müü.... ja neid ikka edasi toota, loobudes lambatõugudest ja ostes masinaid.... et ikka keskpärasust juurde toota.... ja ikka et ei müü, odavalt peab müüma... muidugi ei müü, keskpärasust on terve ilm täis.

Jõulude paiku olin Talinas tunnistajaks, kuidas väga omalaadsed kudumid, vaibad, sokid, pleedid, autoritööd, just nimelt käsitsi tehtud ja väga omamoodi.... (ei ütle kus nägin, igaüks ise mõtleb oma tooted välja :)) läksid nagu "soojad saiad". Sest olid väääääga teistmoodi kui igal pool mujal. Ja jäid silma ka selle ala propageerijatele. Häid asju ikka märgatakse.
alma

PostitusPostitas foksi » Teisipäev Mai 11, 2010 14:13

.
foksi

PostitusPostitas Diggi » Teisipäev Mai 11, 2010 15:25

Ma olen nõus, et foksi on proff ja tal on oma subjektiivne arvamus - ainuõige ;). Kuulaks hea meelega, mis tal asja kohta öelda on, aga tundub, et ta minusugustest juba väsinud, pealegi kahtlustab ta minul ajupesu :D Siiski tahaks teada, kas keegi on oma lammaste piimast juustu teinud?
Ma pole väitnud, et ei kavatse järglasi saada.
Mul pole veel ühtegi lammast ja ma pole kindel millal ma nad võtaksin, mainisin lihtsalt, et nad meeldisid mulle - näevad tõesti lahedad välja. Loomulikult uurin ma enne põhjalikult kõike nende pidamisega seonduvat - seega, kui kellelgi on mõni asjalik raamat soovitada, laske käia.
alma, tänan toetuse eest! :)
sisulist arutelu võiks küll rohkem olla...
Diggi

PostitusPostitas käbi » Teisipäev Mai 11, 2010 17:00

Minul ikka ei anna see nn. maalammas rahu. Jätame kõrvale selle Kihnu maalamba, kellel on ühtne genotüüp. Aga, kuidas määratakse seda teist maalammast? Ühtset genotüüpi neil ei ole, üksnes välimiku põhjal? Nii võib ju iga vähegi krantsima lamba kohta uhkusega öelda, et eesti maalammas?
Arumaeisaa tõesti. Siin puudub ju igasugune loogika. Säilitamine ja aretus käib ikka natuke teistel põhimõtetel. Mida seal siis säilitatakse üldse kui iga see maalammas on oma nägu ja erinev ristand?
käbi

PostitusPostitas käbi » Teisipäev Mai 11, 2010 17:05

Diggi. On olemas eraldi mingid Rootsi piimalambad. Eesti lambaid ma küll ei tea, et keegi lüpsaks....ma tahaks seda kohe oma silmaga näha. Ja mida see tall selle peale siis tegema peaks? Lammas pole piimaloom, tal tuleb seda piima nii palju kui tall imeb. Ma kardan, et kui teda lüpsma hakata, siis sa peadki teda lüpsma jääma kui ei taha, et ta sul udarapõletiku saab pärast. Ei ole kuulnud sellisest asjast.
käbi

PostitusPostitas alma » Teisipäev Mai 11, 2010 17:33

Toksi otsingusse lambapiim ja.... http://www.lambawark.ee/index.php?option=com_content&task=view&id=82&Itemid=91

Aga kui et Almast ja kedervarrest, siis tsiteeriks targemaid, ehk siis Mõraski Liisu, 1948. aastal 87 - aastane käsitöömemm ütelnud oma töö kohta, mille Tamara Paevere (Habicht) Eesti Rahva Muuseumile kogus: "Kuidas süda on tundnud ja silm on näinud - nõnda käsi teinud."

Muide, selle va käsitööga sedasi, et kõiksugu nippe peab teadma, nii nagu lambapidamise puhulgi. Näiteks ka käsitööd oskas inime ennemini kuupäevade järgi teha. Kalevi kanga tegi vanas kuus, siis ei kartvat koisid. Pidada tuhandeid aastaid säilima.
alma

PostitusPostitas käbi » Teisipäev Mai 11, 2010 17:40

lambale asuti kaksiratsi selga, nii et looma pea tagant lüpsja jalgade vahelt välja vahtis:

vot seda nalja tahaks mina näha. oma lammaste peal ma seda kahjuks proovida ei saa, sest siis peaks ikka hirmus pikad jalad olema ja kui see üle 80 kilo sul hargivahel kimama pistab, oh seda nalja:D
käbi

PostitusPostitas foksi » Teisipäev Mai 11, 2010 18:21

Diggi, vabandust. Sul on õigus, ma vist tõesti surun vahel liiga "ainuõiget"peale.Kahjuks ei taha ma siin kõigest rääkida , asjad, mida raamatust ja netist ei loe.Edu sellegi poolest, hea, kui inimesed üldse loomadega viitsivad mässata.ja villaga seda enam..
Saaremaal on olemas Belgia piimalambad, keda lüpstakse piima saamise eesmärgil.Kuidas maitseb, ei tea...ma üldse piima ei joo.Aga kui arvestada lamba piima kõrget rasvaprotsenti, siis peaks see kange kraam tulema..
Foksi on hingeliselt katki, vabandust veel, kui liiga teen kellegile.Ja proff ma nüüd küll ei ole...
foksi

PostitusPostitas alma » Teisipäev Mai 11, 2010 18:41

foksi, a Sa räägi meitele oma mured ära, kergem hakkab :). Las need lambad natuke olla...
alma

PostitusPostitas foksi » Teisipäev Mai 11, 2010 20:37

Alma, ei saa rääkida, nii kurb on lihtsalt.Elu seadused...lausa kurjaks teeb, ei oska muul moel ennast välja elada..
foksi

Mine Koduloomad

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline