Odavad kanad?

Kanade, partide ja hanede pidamine. Papagoid jm puurilinnud

Re: Odavad kanad?

PostitusPostitas logimata Mirjam » Neljapäev Mär 11, 2010 21:40

Seda pulbrit läheb nii natu, vast umbes teelusikatäis koti (ligi 50kg) jõusööda kohta ja sedagi alles siis kui muud kuivatatud lisandid otsas olid, ega nõgeselehtigi ja kuivatatud porganditki ei tohi palju anda. Muidugi poest paprikapulbrit ei soovitaks, ma ikka ise kuivatan ja jahvatan (enamus maitseainesegusid teen ju ise)
Kõige parem muidugi rohugraanulid, aga hästi kuivatatud ja paberkotis (kuivas kohas) hoitud ristikupepred vaat, et paremadki. Ja kui talvel kanade ruumis hea valgus, sai sätitud sulgimise maikuusse (toiduks ainult terad vähese kaltsiumilisandiga) ja kui oli juba parajalt rohelist nokkida, hakkasid jälle munele.
Enamuses pidasin leghorne, need nii kergelt hauduma ei lähe ja on võrdlemisi pikaealised, tibusid haudusid siis tiukrid ja kalkunid.
logimata Mirjam

PostitusPostitas käbi » Reede Mär 12, 2010 16:33

Mis asi on nõgese peber? Heinal tekivad pebred, aga mis asi see ristiku ja nõgese peber on? Peber on ju põhimõtteliselt puru. Või olen ma jälle millestki jumala valesti aru saanud.
käbi

PostitusPostitas käbi » Reede Mär 12, 2010 16:40

Ma ei tea kui palju see tõele vastab, sest pole meil kanu elus olnud ja kohe kindlasti ei tule ka. Nõges pidi tagumikus kana kõditama, siis hakkab hästi munele:D
käbi

PostitusPostitas Kant » Teisipäev Mär 16, 2010 18:10

Leidsin selle paprikajutu üles. Nii et siis ikkagi on seal väike vimka.
http://www.maaleht.ee/news/tarbija/tarbijauudised/kas-talumuna-on-parem-kui-vabrikumuna.d?id=29536795
Kant

PostitusPostitas logimata Mirjam » Kolmapäev Mär 17, 2010 15:22

See konnakullese kanadele söötja jutt kuidagi... aga eks mind juba lapsena õpetatud konna austama kasuliku loomana, eriti kärnkonnad minu lemmikud :D

Aga see paprika asi - meie peres, niikaua kui mäletan, on tehtud paprikapulbrit ja kasutatud nii toidu maitsestamiseks kui ka toiduvärvina (õlilahuna, oranž paprikast ja kollane punase tomati kestad, ülejääk kooreta tomatite konserveerimisel).
Niipalju kui tean, on värvainetest E160c tehtud paprikast ja E160d tomatist. Seda uurisin siis kui teada sain, et sumpades kasvavatele lõhedele antakse toiduga värvaineid ka, kuna ma suur kalalemb, tahtsin teada, et mis ikka sisse söön - õnneks seda, mida elupäevad söönud, ilma, et ise oleksin värvi muutnud :D

Ja kui kanu hakkasin pidama, sain just sellelt (haudejaama töötaja), kes mulle esimesed tibud müüs, nõuandeid, mida anda kanadele lisaks, et ka talvel muneksid hästi. Nii, et "munavärvimine" toimus juba enne E-aineid :D
logimata Mirjam

PostitusPostitas kunksmoor1005 » Neljapäev Mär 18, 2010 07:40

jutt mille vastu mina hakkasin käis keemiliste värvainete kohta aga ka paprika kohta ütlen ma nii. ma usun et tuleks 3 korda mõelda enne kui anda loomale(linnule) poolvägisi seda mida ta tegelikkuses ei söö ega vaja. värvus muna omadusi ei parenda ja see varjundi võrra kollasem muna ei anna teile ju mitte kõige vähimatki.
kunksmoor1005

PostitusPostitas logimata Mirjam » Neljapäev Mär 18, 2010 10:46

Annab ikka. Asi ei ole ainult munakollase värvimises või kas just paprikat anda, aga need nn värvained on tegelikult ju A vitamin (karoteen, nii rohujahus, porgandis kui paprikas) ja seda ei vaja mitte ainult kanad talvisel perioodil, vaid ka munad on vitamiinirikkamad. Näiteks andes toiduga linaseemneid, sisaldavad ka munad Omega-3-e (või kuumutatud B vitamiinirikast pärmi). Muide kanad ei noki linaseemneid ka, alles natuke kuumutades pistavad seemned nahka või anda lisandina niisutatud jõusööda pudrusse.
Vabapidamisel kanad muide pistavad pea kõik nahka, isegi kui pugud punnis, lase nad kompostihunnikusse, kuhu oled enne uue saagi panekut sügavkülmas olnu tühjendanud - pistavad nahka nii murulaugu porrurattakesed (pikki varsi ei nokitud), maasikad kui ka paprikaribad.

Vot haned on "pirtsakamad", nad söövad vaid seda, mida nende ema (või isa, mu Filipp on kõik inkubaatoris koorunud pojud enda hoolde võtnud) õpetas sööma, nii olidki osa hanedest, kes sõid hea isuga maltsa, teine osa ei söönud isegi jõusöödapudru, millesse sai natuke ka maltsa lisatud.

See, et kui pidada kanu vana traditsiooni järgi - suvel lasta süüa kõike, mida kana ihaldab ja pikal talveperioodil siis ainult teri (jõusööt ju ka keemia), et hinges hoida, ei tähenda veel ökot ega mahedat. ning kui tagada kana hea tervis )ja et ka munad oleksid sama väärtuslikud kui suvelgi), et jõuaks elada ja muneda 8-12 aastat, on kohe keemia.

Vaidleme siin, et kas anda kanadele (vastu nende tahtmist) neile vajalikke aineid, aga ise jookseme apteegi vahet, et osta ravimeid ja vitamiine, kuigi paljusid haigusi põeme ja vitamiinipuudus on just tänu valesti toitumise tagajärg.
Kogu see mahevärk on üks jama. Mõelge nüüd natuke ise - inimkond on läbi aegade nn ökokeskonnas elanud ja mahetoitu söönud, aga millegipärast just keemiaajastul on eluiga tunduvalt pikenenud. See, et me rohkem haigemad oleme, on osalt meie endi rumalus, osalt just tänu keemiale hoitakse elus neid, kes "ökoajastul" väga noorelt haigustesse surid. Ajame taga maheporgandit ja vurame selle ostmiseks rahumeeli autoga ringi, heisates õhku mitmeid kordi rohkem kahjulikke aineid ja hingame seda sisse kui väetistega kasvatatud porgandis üldse olla saab.
Ma ise ka söön kaltsiumitablette, kuigi nad mulle üldse ei meeldi :D
logimata Mirjam

PostitusPostitas trumm » Neljapäev Mär 18, 2010 13:43

vat siin ma vaidlen mirjamile vastu :)
mahevärk ei ole jama! see, et mahevärki kuidagi tendentslikult arendatatakse ja/või kajastatakse, ei tee mahevärgist veel jama!
mis invasiivne tööstuslik värk on siis parem või?
iga asja tuleb aga vaadata kontekstis ja lähtuvalt eesmärgist.
kaltsiumitablett võib samamoodi olla mahevärk, ega ta seetõttu, et ta on tableti kujul, ei ole veel mürkkemikaal.
trumm

PostitusPostitas toshi suzume » Neljapäev Mär 18, 2010 15:53

mina jälle olen mirjamiga päri.
sellise populatsiooniga ja arenenud ühiskonna tarbimis- ning tegevusharjumuste ja eluea ning kvaliteedi ootuste juures ei ole võimalik ilma "keemia" ja "mürkkemikaalideta" hakkama saada - olgu need siis (sünteetilised) ravimid, mineraalväetised vms.
globaalses mõistes on kaks võimalust - aktsepteerida vaidlusalune tehnoloogia (s.h. tuumaenergia) või ökoloogiline evolutsioon (unusta vaktsiinid, antibiootikumid, mineraalsed väetised jne) - viimane tasakaalustab suhteliselt lühikese aja jooksul populatsiooni - räägivad, et optimaalne võiks olla <<10^9.
kogu teaduslik-tehnilise arenguga teeb inimene seda, mida ta liigina täpselt tegema peab - "saagu teid palju".
toshi suzume

PostitusPostitas logimata Mirjam » Neljapäev Mär 18, 2010 18:53

Kaltsiumi tabletid on kaltsiumi tabletid, enamus fossiilsetest luukeredest kokku pressitud ja mida vähem mahendatud ning keemilised, seda kasulikum minu luustikule.
Mingist mürgist pole ma üldse isegi vihjamisi maininud, mul kama kõik, kas võtad organismile vajalikud ained sisse konsendraadina või püüad neid saada toiduainetega. Näide lihtsalt sellepärast, et miks ei või anda kanale seda, mida kana küll ei taha, aga peaks saama, mina ka ei taha kaltsiumi tabletina võtta (no ei maitse), aga põhilist toiduainet - piima ma ei või tarbida ja kui võiksingi, jääks mulle sealt saadav väheks.

Aga kordan veel - see mahevärk on tõesti üldkokkuvõttes jama.
Palun, kui tahate, siis ostke, aitate neid, kes võtnud selle oma eluviisiks ja toodavad ka teistele, et teenida elatist.
Mina ka kasvatan, enda ja pere tarbeks, müügiks ei jätku, sest pole lihtsalt võimalik - ma ei saaks hakkama ilma masinateta, ega jätkuks ka korraliku saagi saamiseks omatehtud komposti (ei ole siis väetiste eest pääsu), et maad rikastada ja mõne aja pärast ei kasva mu peenardel suurt miskit peale vähenõudlike umbrohtude. Sõnnikukompost? khm... eelistan väetisi.
Väiketootjate aedviljahoiuruumid - kui õnnestuski kõiki vitamiine ja mineraalaineid sisaldavaid juurikaid kasvatada, siis et tagada korralik väheste kadudega säilitus, ajaks väiketootja pankrotti.
A kumb traktor saastab rohkem - kas väikesel põllul ringitiirutav või suurel, kus masinal võimalik sõita ühtlasema kiirusega, mis teadupärast säästab kütust?
Kas jätkata? Ma vist juba kirjutasin mitteökoloogilisest tegevusest selle mahetoidu kättesaamiseks, mille puhul paiskad õhku ja hingad sisse rohkem igasugu kahjulikku + isegi defitsiitse kütuse liigne kulutamine jne. mis lõppkokkuvõttes teeb selle maheda toidu saastatumaks kui lähimast poest ostetud värskema välimusega või külmutatud juurikad.

Aga see toshi suzume jutt "ja saagu meid palju" on tiba teine problemaatiline teema, millest kanadel kama kaks - kas läheme teise alafoorumisse edasi arutama? Ma täna sihuke õudsalt vaidlemishimuline :D
logimata Mirjam

Mine Kodulinnud

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 1 külaline