Laudpõranda või parketi seebitamine - põranda seebitamine

Sise- ja välistööd, remondinõuanded, ehitustooted ja -teenused

Re: Põranda seebitamine

PostitusPostitas Pesapunuja » Kolmapäev Jaan 14, 2015 16:05

Seebitatud põrand on ilus!

Kuna ise olen veel kahevahel, kas uues kodus õlitada või seebitada põrand, siis küsin, kumma te valiksite viimistluseks?

Seebitamise kohta on eesti keeles väga vähe infot, aga nii palju kui ma lugenud olen, peaks see töö väga lihtne olema. Lisaks on plussiks see, et seebitamine on odavam kui õlitamine.

Seebitades säilib ehe põrand
Tarmo Elvisto

Laudpõrandate seebitamine on Eestis veel suhteliselt uus nähtus, kuigi see on hinnalt soodne, jätab eheda tulemuse ja teostus on jõukohane igale inimesele.
Seebitamine kui põrandate esmase viimistluse meetod on kogunud populaarsust Skandinaavia ja Kesk-Euroopa riikides. Seebitatud põrand jätab puidu pinna naturaalseks ja ehedaks. Silmale hea vaadata ja mõnus kas või paljajalu peal käia. Nautida saab vahetut naturaalse puidu tunnet ja aidata kaasa oma elukeskkonna tervislikumaks muutmisele.
Seebitatud põranda ajalugu ulatuvat välja aega, kui igasuguse viimistlusega katmata laudpõrandaid seebiveega küüriti. Tänapäeval on seebitatud põrandate taastulekus tähtis osa vast ka sellel, et tänavad on muutunud puhtamaks, porimatid meie majade eeskodades tõhusamaks ja ka põrandapesemisvahendid mugavamaks ja käepärasemaks.
Kindlasti on ka seepide kvaliteeti parandatud. Selline pinnakatmise viis on hinnalt soodne ja teostuselt enamikule inimestest jõukohane. Kasutada võib seda nii vanade puhastatud ja korrastatud laudpõrandate kui ka täiesti uute põrandate puhul. Lisaks värvitule toodetakse ka valge pigmendiga seepe, mis tekitavad huvitava, justkui pleegitatud toonis pinnakatte. Põrandate seebitamine loetakse sobivaks eelkõige pehmetest puuliikidest laudpõrandate puhul, millest esimeses järjekorras tuleks nimetada mändi, aga kasutatud on seda ka kuuse ja lehise puhul.
Vedel seep küllastab puidu pooride ülemise osa, moodustab sinna kaitsva kihi ja takistab seega mustuse sattumist sügavamale puidu pinda. Hilisem regulaarne hoolduspesemine seebiveega puhastab pinda ja ühtlasi süvendab puidukaitset ning muudab puidu ülemise kihi aja jooksul kõvemaks. Liigse kolletumise ja oksakohtade tumenemise vältimiseks tulevikus on soovitatud puitu esmasel katmisel enne töödelda kas leelise või õliga.
Kuidas seebitatud põrandad praktikas vastu peavad? Eestis on kasutatud põrandate esmakatmist seebilahusega peamiselt vähekäidavatel pindadel, näiteks magamistubades. Infokeskusele teadaolevad vanimad kogemused ulatuvad umbes kolme aasta taha. Nagu meistrimees Jüri Kuusmann kinnitada teab, on need põrandad suurepäraselt vastu pidanud.

http://www.renoveeri.net

Pilt
Pilt: dinesen.com
Kasutaja avatar
Pesapunuja

Re: Laudpõranda või parketi seebitamine - põranda seebitamin

PostitusPostitas Seep » Neljapäev Mär 03, 2016 15:44

Valget ja nn naturaalset seepi on saadaval Herdinsbalticu kaupluses.
Seal on ka linaõliseepi.Väga head tooted,olen korduvalt kasutanud
Seep

PostitusPostitas Külaline » Neljapäev Sept 15, 2016 15:21

Minul on niisamuti kogemus olemas - suvila magamistoa põrand on seebitatud. Väga ilus, helge ja hubane tulemus jäi. Palja jalaga peale astudes on selline pehme ja soe tunne (õlitatud põrandal hoopis teistsugune).
Külaline

PostitusPostitas vana » Neljapäev Sept 15, 2016 19:39

Kohe peale männilaudade panekut tõmbasin leelisega üle. Et puit ei läheks päikese käes kollaseks.
Seejärel seebitasin mingi spetsiaalse põrandaseebiga.
Edaspidi olen pesnud vastavalt vajadusele majapidamisseebiga.
Ja ei mingit pesupulbrit või sünteetikat. Seep peab olema 100% naturaalne
Üldiselt pesen 2x aastas ja tugevalt. Köögipõrandat sagedamini.
Molbiga libistamisest ei piisa. Ikka harjaga või auruga.
vana

PostitusPostitas Priia » Pühapäev Sept 18, 2016 19:16

mel kirjutas:Meilgi plaanis just sel viisil põrandad töödelda. Kuna paegu oleme sees elanud juba kaks aastat ilma, et oleks üldse millegagi põrandat töödelnud siis olen üsna kindel, et piisab täiesti seebitamisest. Sellega ju kõige lihtsam -- kui põrand juhtubki mustaks minema, teed väikse seebivee ja tõmbad põranda lapiga üle. See omakorda on juba ka hoolduse eest ja tugevdab põrandat veelgi. Mina sain selle soovitused just Majatohtri poest ja otsustasin seda rada minna. Poes olemas ka korralikud tooted.

Mel on kõik mis vaja öelnud.
Ta on elanud juba kaks aastat puhta puu peal ja sel pole häda midagi! Kõik õlitajad ja vahatajad plaanivad juba ammu hooldustöötlust ja lakiusku inimesed hakkavad huvi tundma poleervahendite vastu, aga tema töötlemata puit on veel päris korras.
Priia

PostitusPostitas Külaline » Esmaspäev Sept 19, 2016 17:09

Olen põrandaid seebitanud juba 5 aastat, väga rahul. Kui õlitatud põrand läheb mustaks - käigurajad tekivad, siis seebiga seda ei juhtu. Kasutasin valget seepi, mille sain Hea Maja Poest Tartus. Trikk on selles, et seebitada tuleb külma veega. Meil on elutuba, kuhu suvel otse õuest paljajalu tullakse, ei ütleks, et õrn on, kui midagi ka juhtub saab mustuse maha pesta. Soovitada julgen, lisaks on see viis ka palju soodsam kui õlitamine ja hooldusõlitamine, mida nagunii keegi teha ei viitsi.
Külaline

PostitusPostitas ddl » Teisipäev Okt 04, 2016 11:29

logimata Mirjam kirjutas:Niipalju kui mäletan oma lapsepõlvekodu seebitatud põrandatest, siis seebiga töötlemiseks sobivad kõvemast lehtpuust (tamm, saar, jalakas), nagu ma vene saitidest lugesin, ei soovtada ka pehmemast puidust õli ja seebiga töödeldud põrandaid, ainult vähekäidavates ruumides.
Meie kodus keedeti selleks spetsiaalne seep, mille retsepti mul kahjuks enam alles ei ole, aga väga hästi meeles põranda esmast töötlust (kui sahvrist tehti minule tuba ja köök ning tuulekoda said uue põranda jalaka laudadest) ja järgnevalt põrandaid hooldati.
Keedetud põrandaseep oli vedela pasta taoline, hõõruti see vedel pasta lihvitud ja tolmuvaba põrandale harjaga 3-4 korda, lastes iga eelneva kihi korralikult kuivada, , minul, kui vallatul ja püsimatul plikatirtsul, lubati kalosside otsa pandud vanade sokkidega (leeliseseep ja võis nahka ärritada) sel seebitatud põrandal "liugu" lasta, ka siis kui seebikiht kuiv oli. Seda siis selleks, et kiht ühtlasem oleks, sest nagu ma aru sain, see ka valgendas põrandalaudu ja vanaema ütluse järgi "kittis" põrandalaua vahesid. Peale seebipastaga mitmekordset katmist pesti põrand seebivee ja harjaga ning kuivatati lapiga. Hooldati seda põrandat (pühiti iga päev) kusagil kord kuus seebiveega pestes, pleki ja määrdunud kohti(meil olid "seebipõrandad ka köögis ja tuulekojas, kus ööbisid ka meie koerad, neid pesti siis seebiveega natuke sagedamini) hööruti kas soodaga või seebipastaga ja kord aastas hööruti põrandad ka lahjendamata seebipastaga, et põrandalauad püsiksid ilusad valged.
ddl

Mine Ehitus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Registreeritud kasutajaid pole ja 7 külalist