Hostad

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

Hostad

PostitusPostitas Mirjam » Laupäev Juun 17, 2006 00:21

Kes sel kevadel ostis paljasjuurseid hostasid ja need nüüd kenasti kasvamas ning omanikku juba õienuti ilmumisega rõõmustamas - minupoolne nõuanne - näpistage see õienutike ära.
Sellega soodustate taimel lisapungade tekkimist ja üldse kasvab taimeke tugevam, talvitub paremini. Soodsalt mõjub ka sordile omase värvusele. (nüüd panin küll vist õigekirja lonkama!)
Mirjam

Re: Hostad

PostitusPostitas viu » Pühapäev Juun 18, 2006 10:54

mulle ei meeldi hostade õied,ühel aastal korjasin kõik õienutid ära ja ta pani visalt vastu,tegi aga üha uusi õievarsi.Loobusin,et taime vähem kiusata.Eemaldasin siis õitsema hakanud õievarred ja nüüd olen ka sellest loobunud,las elab oma elu.Pealegi on hosta nii elujõuline taim,et teda ei ole vaja poputada,paari aastaga saab korralikuks puhmaks ja siis juba võimsaks puhmaks.Nii kaua kui hakkad teda vähendama,kui seda tahad.
viu

PostitusPostitas Mirjam » Pühapäev Juun 18, 2006 14:11

Uued Eestisse toodud sordid on vanematest sortidest noorena natuke kapriissemad ja talveõrnemad. Eriti need paljasjuursed esimesel aastal.
Muidugi kui te pole just huvitatud, et hosta näeks välja oma sordile vastava värvusega, siis tõesti kama, kuhu ta istutate või kuidas hooldate. Ta on ikkagi oma suurte lopsakate lehtedega kena. Ja ega õisikudki hosta soliidsust vähenda.
Mirjam

PostitusPostitas okkake » Esmaspäev Juun 19, 2006 00:11

Jah, minu hosta Frances Williams andis otsad sel talvel :(. Tahtsin hirmsasti tema seemneid saada ja ilma temast jäingi. Kas ma oleks pidanud teda katma?
Aga nüüd mul on suur perekond hosta tittesid ;) Nii põnev, mis neist kasvab.
okkake

PostitusPostitas pärisrebane » Esmaspäev Juun 19, 2006 12:23

Ka minu kolmest Frances Williamsist alles vaid üks - see kasvas suuremas hostade peenras, mille olin laisa aiahooldajana katnud paksu kihi koorepuru/okka multshiga, alla pannud veel 6 cm kihikese hobusesõnnikut.Siiski pole ka sealt üht kultivari veel näha (u 20 erinevat panin sinna kasvama). Multshimata kohtades ka mõned teised uuemad sordid kadunud, peab siis taastama või veel parematega asendama. Hostad juurduvad ka pistikust : vahel on kingitud mõni tükike uuematest väga põnevatest sortidest ja kaevamisega läinud osa taimest katki, olen sellise maa-aluse valge osaga (juurteta) taimetüki pannud turbasse ja kastnud ning sügiseks juured all ning taim kasvab mühinal, saab jälle mõnele tuttavale kinkida kui omal pole vaja.
pärisrebane

PostitusPostitas venez » Esmaspäev Juun 19, 2006 13:10

väga värske aiaomanik. etteruttavalt-mis saab hostast sügisel ja mismoodi teda ületalve pidada ?
venez

PostitusPostitas Mirjam » Esmaspäev Juun 19, 2006 13:21

Kui ma õhtul väga väsinud pole, siis panen mõned oma kogemustest ja ka paari Petrburis elsva hostafänni õpetust ka teile teadmiseks kirja.
Mirjam

PostitusPostitas Mirjam » Esmaspäev Juun 26, 2006 01:13

Lõpuks ka mahti mõni rida kirja panna.
Kuna mina arvasin ka, et hostad on võrdlemisi külmakindlad (ma pole neid kunagi katnud), siis tuleb välja, et lõunapoolt toodud uued sordid tahavad meie kliimas mõned aastad kohaneda. Samad talvetingimused on ka Peterburis ja küsisingi neilt veelkord üle, kuidas nemad oma hostasid hooldavad.

Noppisingi välja mõned huvitavamad

Paljasjuursed panna esimesel võimalusel mulda 4-6sm sügavusele ja kasta esialgu võrdlemisi mõõdukalt. See soodustsb unuvate pungade teket ja juba esimesel aastal saab kena puhmakese ning ka juuri tekib rohkem.

Õiepungad soovitati esimesel kahel aastal ära murda.

Väetada suve esimesel poolel Kemira püsilillede mikroelementidega väetisega ja komposti paari sm paksuselt sügisel.

Katta kas lehtede või kuuseokstega (peale esimest külma) kui lehed on ära lõigatud.

Väga tähtis on ka hostade istutuskoha valik. Rohkem tahavad päikest hostad, millel on lehtedel valget, sinihallid aga lepivad ka ainult paaritunnise hommikuse päikesega.

Kirjude lehtedega hostad tahavad üldiselt ka soojemat kasvukohta.

Lepivad igasuguse mullaga. Ei talu ainult põuda ega seisvat vett (üks suurimaid taime hukkumise põhjusi kevadel). Ei taluvat ka meil palavat keskpäeva päikest.

Minul on küll osa hostasid lõunapäikeses ja kõnniteekivide ääres, aga liigse kuivuse eest olen kaitsnud neid umbes 40 sm sügavusse pandud väikese (paari sm jagu) lohuga kile istutusauku ja eelmise nädala kuumaga tõstsin aiatoolid varjuks ette, sest kivide temperatuur tõusis pea 50 kraadini.

Kui tekib veel küsimusi, eks püüan siis vastata. Materjali nüüd hulgi ja ka mõningaid oma kogemusi, mida kirja pole pandud.
Mirjam

PostitusPostitas k.ai » Esmaspäev Juun 26, 2006 08:44

Kas praegusel aastaajal võib lammutada hostade puhmikuid ---> soovijatele ei taha kitsipung olla.
k.ai

PostitusPostitas oota » Esmaspäev Juun 26, 2006 11:29

ära praegu veel tükelda- paljunda.Tee seda augusti keskpaigast alates.Aga tee,kui just pead praegu tegema, hostad on nii elujõulised et elavad üle.
oota

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 9 külalist