turbapeenra turvas

Aiandusnõuanded, puud ja põõsad, lilled, aiakujundus, aiatehnika jm.

turbapeenra turvas

PostitusPostitas muri » Pühapäev Mär 04, 2007 14:44

Tõesti on vist aeg talveunest ärgata, aga kohe tulevad ka mured kaela. Minul siis niisugune, et kas turbapeenras kasutamiseks sobivad turbast sellised "mummud", millega pliiti köetakse. On sellised erineva pikkusega, umbes 5 cm. läbimõõduga asjandused. Ligunevad kenasti lahti vees, osa ongi juba päris laiali läinud kuivast peast. Mul kahe aasta jäägid kuuriall, nüüd vaja kevadel kuurialune tühjaks teha ja mees lubas lahkelt mul need oma juurikatele kasutada. Aga kas nad selleks ka kõlbavad, milline see turvas peaks olema, need minu arusaamist järgi rabaturbast kokku pressitud, selliseid juurikaid ka nats sees.Targemad, aidake!
muri

Re: turbapeenra turvas

PostitusPostitas summi » Esmaspäev Mär 05, 2007 12:07

Kulla muri, siin oli millalgi teema briketituhk.... Palun otsi üles ja loe läbi. Suht sama jama on nende pressitud turba jubinatega. Kõik oleneb suuresti algmaterjalist, milllise koostisaga ta on. St kui on enne pressimist hele turvas siis on ok, kui on must- on juba nn põlemine toimunud, siis sisaldab toksilisi aineid ja ei tohiks taimedele pakkuda. Rabas valitaksegi kasvuturbaks hele turvas, ja tume läheb alati pressimisele. Kui heledale pole nõudlust siis läheb ka heledat pressimisele. Loodan, et midagi sai selgémaks, kui ei, siis küsi jälle.
summi

PostitusPostitas muri » Teisipäev Mär 06, 2007 23:57

Aitäh, ei leidnud otsingust selle briketituha kohta, aga vähemalt tean nüüd, et väga uljalt seda kraami taimedele pakkuma ei lähe. Ehk katsetan mingi taimega, millest väga kahju pole kui ka ei sobi talle. Tänud.
muri

PostitusPostitas kassitapp » Kolmapäev Mär 07, 2007 00:13

Briketituha teema:

http://www.kodukauniks.ee/foorum/read.php?11,125795,125795#msg-125795
kassitapp

PostitusPostitas passer urbanus » Kolmapäev Mär 07, 2007 00:13

muri - ära usu summit - ta ei tea, mis räägib - turbapeenar, turvas ja "mummud" on happelise reaktsiooniga - sellest ka turbapeenra mõte - happelembelistele taimedele. põlemise produkt - tuhk - aga on alati leelis. seega tuhk tuleb hoida happelembelistele taimedele mõeldud peenrast eemal.
ma pakun, et lisatäitena (kohevuse lisamiseks) turbapeenrale on need junnid päris ok ... pead ei anna ... aga summi ajab jama ... toksilised ained ... kust kurat need küll sinna sattuma peaksid ...
passer urbanus

PostitusPostitas kassitapp » Kolmapäev Mär 07, 2007 00:30

Kui täpselt ei tea, millest need "mummud" tehtud on, siis ei maksa neid kallite taimede alla toppida, see pole säästmine, vaid hoopis raiskamine.

kassitapp

PostitusPostitas Eva B » Kolmapäev Mär 07, 2007 13:49

minu meelest on seal mingi liimaine või vaik sees, et nad koos püsiks. mu ämm kasutab ka mingisuguseid "junne" ahju kütmiseks ja mina neid ega nende tuhka julge küll peenrale panna.....
Eva B

PostitusPostitas summi » Kolmapäev Mär 07, 2007 16:47

to passer urbanus kirjutasid:"kust kurat need küll sinna sattuma peaksid ..."

Kullake, kui asjast ei tea midagi tuleb lihtsalt uurida ja end kurssi viia. Võid nt aianduse kaugõppesse tee ette võtta, statsis nagunii ei jaksa käia, mul omalgi see statsis käimine võtab võhma välja. Pean kahjuks tunnistama, et olen süvendatult seda aiandusliku turba teemat uurinud ja võtan vastutuse oma sõnade eest. Ja kui on vajadus teadmisi avardada, siis võid mulle mailile kirjutada. Küll ma lahenduse leian.

Ja kui keegi aru ei saanud, siis põlemise all mõeldakse nn kuumaks minekut ja bituumenite teket. Tuhk on loomulikult leeliselise reaktsiooniga, kuid turba juures ma ei väitnud, et tegu on tuhaga, vaid tekkinud mürgiste ühenditega ja silmaga eristamegi sellise turba tumedaks.Ja kui kellelgi tekkis soov teada saada, kui suures koguses on neid mürgiseid aineid ühes või teises turbas, siis selleks on laborid. Heledas ei ole mürgiseid ühendeid ja see on sõltumata happelisest reaktsioonist sobilik tamedele. Turba (substraadi) reaktsiooni aga muudame vastavalt taime vajadustele. Ja veel substraadi happesuse alusel taimed jaotatakse: happelembesed, tolerantsed või lubjalembesed(happelist kasvupinnast plgavad) taimed. Antud teema algataja happelembestele taimedele rabaturba lisamisel pole vaja turvast neutraliseerida. Pikk jutt, loodan, et oli arusaadav.
summi

PostitusPostitas passer urbanus » Kolmapäev Mär 07, 2007 23:14

ahah, pedoloog summi - minu kaastunne ...

...

muri: kas sellised mummud? http://www.vapo.ee/?tykkturvas
kui nii, siis ma ei näe mingit põhjust, miks neid peenras ei võiks kasutada - ma segaks kasvuturba nime all turustatava tootega ning leotaks enne peenrasse panekut lahti ...
passer urbanus

PostitusPostitas kassitapp » Kolmapäev Mär 07, 2007 23:54

Väga kahtlase värviga "mummud"!

Kordan taas: tundmatut kraami ei maksa elusate taimede puhul kasutada!

Ja kui otsustad kasutada, siis ainult omal vastutusel.

kassitapp

Mine Aiandus ja haljastus

Kes on foorumil

Kasutajad foorumit lugemas: Google [Bot] ja 6 külalist